Zespół „Kułansaz” z Kazachstanu w Polsce w Wolinie.

W dniu 20 grudnia br. Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Frankowski, Wiceprzewodniczący RM Czesław Zieliński, radni Rady Miejskiej w Wolinie, w Sali obrad Rady Miejskiej przywitali gości przybyłych z odległego Kazachstanu. Czterdziesto osobowy zespół folkowy „Kułansaz” powstał w 1980 roku w Almatinskim obwodzie Republiki Kazachstan. W 2010 r zespół odmłodził się i odrodził. Do składu zespołu doszli młodzi absolwenci muzycznych konserwatoriów i szkół muzycznych. Skład zespołu jest bardzo bogaty w kazańskie folklorystyczne instrumenty.

Razem z instrumentalną grupą skład zespołu tworzą jeszcze soliści, wokaliści i tancerze.
Repertuar zespołu jest bardzo nasycony: folklorem, twórczością rodzimych kompozytorów, pieśniami tańcami narodu kazańskiego i innymi.

W 2011 roku zespół został laureatem konkursu folklorystycznej muzyki „Muzyka wieków”. Swoją twórczość pokazał w Korei 2009 r. i w Moskwie 2011r. Zespół cały czas doskonali się i poszukuje nowych inspiracji. Przyjazd tak barwnej grupy, to efekt współpracy gminy Wolin z organizacją Twórczości i Kultury „ART.-CENTER” w Moskwie, Stowarzyszeniem Rodu Radziewiczów z Prezesem Leszkiem Rodziewiczem na czele oraz gazetą rosyjską wydawaną w Moskwie, a traktującą o wydarzeniach kulturalnych. W programie pobytu zespołu z Kazachstanu, oprócz ich udziału w Świątecznym Jarmarku w Wolinie, jest występ w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wisełce oraz w Domu Kultury w Golczewie podczas wigilijnego spotkania Burmistrza Golczewa z mieszkańcami. Nasi goście, jak dotąd zwiedzili Muzeum Regionalne w Wolinie, a także odwiedzili Międzyzdroje, a tam Muzeum Figur Woskowych.

 

więcej www.wolin.pl/wolin/index.php