W rozdziale tym zamieszczane będą sprawozdania z różnych imprez np. wycieczek, spotkań i innych wydarzeń.

 

XXIV TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ

Po raz 24 a po raz 6 targi książki odbywają się w odrestaurowanych Arkadach Kubickiego – potężnej budowli w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, wzniesionej blisko 200 lat temu według projektu architekta doby klasycyzmu Jakuba Kubickiego. Trudno o lepsza oprawę dla Targów Książki Historycznej, szczególnie w porównaniu do początków targów, które odbywały się w Stołecznym Klubie Garnizonowym w al.Niepodległości. Tłem dla wystawców są tu zabytkowe sklepienia z czerwonej cegły i wypełnione taflami szkła łukowate otwory arkad. W tym miejscu impreza nabrała rozmachu. Targi są przedsięwzięciem niekomercyjnym, wchodzi się na nie za darmo. Głównym organizatorem są: Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Fundacja Historia i Kultura. W ciągu czterech dni (26-29 listopada) przez arkady przewinęło sie ponad 20 tysięcy miłośników książki historycznej dla których zbudowano 125 stoisk dla ponad 220 wydawnictw, w tym 19 wydawnictw białoruskich i 3 z Rosji.

 

 

(więcej…)

XXII TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ

W dniach 28. 11 – 1. 12.2013 r. w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie odbyły się XXII Targi Książki Historycznej, którym towarzyszyły: IV Salon Książki Muzealnej, III Salon Bibliotek, II Salon Książki Białoruskiej, I Salon Historycznej Książki Rosyjskiej, Konferencje i spotkania z autorami, Pokazy grup rekonstrukcyjnych, Lekcje muzealne dla dzieci i inne.

Ponad 250 wydawców z całej Polski przyciągnęły do pięknych wnętrz Akrad Kubickiego nieprzebrane tłumy miłośników książek historycznych i interesującej przeszłości. W stosiku Domu Spotkań z Historią (ul.Karowa 20) znalazłem ciekawy album Świat Kresów autorstwa Tomasz Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej, Album Karol Beyer (1818-1877) autorstwa Danuty Jackiewicz (o pierwszym zawodowym fotografowi i twórcy polskiej szkoły profesjonalnej fotografii). Wydawnictwo Świdermajer z Otwocka przedstawiło ciekawą książkę Twórcy Stylu Świdermajer, i książki z ilustracjami właściciela Brzegu (Otwocka) Michała Elwiro Andriolliego (1836-18930). Ciekawostką były 4 tomy książki Nekrologi „Kuriera Warszawskiego” z lat 1846-1861 autorstwa Andrzeja Tadeusza Tyszki – Wydawnictwo Biblioteki Publicznej w Warszawie. Nagrodę KLIO 2013 w kategorii autorskiej otrzymała Stanisława Jaczyńska za książkę „Ocaleni od zagład.Losy oficerów polskich ocalałych od masakry katyńskiej” Wydawnictwo Bellona SA.

 

 

Zakończenie obchodów Unii Horodelskiej

6 październnika 2013 r. zakończono roczne obchody 600 rocznicy Unii Horodelskiej.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej z Parafia św.Jacka w Horodle zorganizowało ostatni dzień uroczystości.
W niedzielę (6.X.) uroczystości przebiegały nastepująco: spotkanie przy kopcu Unii Horodelskiej, złożenie wieńca przy obelisku, poświęcenie okolicznościowej tablicy pamiątkowej znajdującej się w murze dzwonnicy, uroczystośc we mszy św. i procesja różańcowa – kazanie wygłosił Krzysztof Grzesiak z KUL a oprawę muzyczną stanowił zespół Florapari z Krakowa.
Na zakończenie odbyła się konferencja popularno-naukowa w restauracji „Sawa”, którą prowadził prezes TMZH -Dariusz Tuz.Referaty wygłosili: prof. Tadeusz Trajdos (IH PAN) „Podsumowanie wystąpień naukowców w konferencjach towarzyszącym uroczystościom”, Leszek Rodziewicz „Tajemnice barw narodowych” (SRR), Andrzej Madaj „Solidarność dla samorządności” (Fundacja Pro Publico Bono). Spotkanie zakończył Dariusz Tuz dziękując wszystkim za udział w obchodach i zapraszając obecnych na obiad.

 

 

(więcej…)

600 LAT UNII HORODELSKIEJ- Konferencja naukowa. Zamość 27 – 28 września 2013 r.

Pod patronatem Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego odbyła się w Zamościu międzynarodowa konferencja „Unia w Horodle na tle stosunków polsko – litewskich od Krewa do Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów”. W 600 lat od podpisania Unii (2 października 1413 r.) wybitni historycy z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii dyskutowali o początkach historii Rzeczypospolitej, którą zapoczątkowała Unia Horodelska.
Pomysłodawcą projektu było Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego a do organizowania tego pomysłu przyczynili się także: Miasto Zamość, Muzeum Zamojskie, Muzeum Historii Polski, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego – Kowno i Polskie Towarzystwo Heraldyczne. Dwudniowa konferencja zakończyła się otwarciem bardzo ciekawej okolicznościowej wystawy w Muzeum Zamojskim.
Interesujące dyskusje naukowców przesłaniał jednak fakt stworzenia pewnej „hermetyczności” swojego grona. Po konferencji w Zamościu odbyły się okolicznościowe uroczystości w Horodle. W obecności oficjeli, władz, naukowców, biskupów,wojska, straży granicznej i mieszkańców nastąpiło: poświęcenie dzwonów kościoła św.Jacka, odsłonięcie okolicznościowego obelisku, popularnych wykładów, występy grup rekonstrukcyjnych przy akompaniamencie orkiestry strażackiej z Janowa i poczęstunku tradycyjną grochówką. Zamieszczone fotki pokazują tylko charakterystyczne epizody tych uroczystości.

 

 

(więcej…)

4 targi książki

 

 

(więcej…)

Wernisaż fotografii Natalii Rodziewicz

 

W środę 6 marca br. w Galerii ZUM przy ul.Kowalskiej 3-5D w Elblągu odbył się wernisaż fotografii Natalii Rodziewicz (patrz Twórczość) „Paradoks życia z fikcji wzięty. Kobiety XXI w.” Wystawa czynna do 10 kwietnia. Wstęp wolny.

 

więcej

 

Dni Wilna w Warszawie.

W dniach 7-9 grudnia 2012 r. w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyły się Dni Wilna. Oprawę dla występów: litewskiej kapeli „Akadas”, Kapeli Wileńskiej i Kwartetu Kameralnego stanowiła wystawa fotograficzna „Wilno”, którą wykonał znany fotograf z Wilna Jerzy Karpowicz i wystawa malarstwa „Przestrzeń i Figura” Roberta Bluja. Przed Domem zorganizowano stoiska z wyrobami rękodzieła artystów z Wilna jak również kiermasz smakołyków spożywczych. Dni Wilna cieszyły się sporym zainteresowaniem warszawiaków jak i odwiedzających stolicę turystów.

 

 

Targi książki historycznej 2012

 

 

Rocznica Niepodległości Polski

W rocznicę odzyskania  Niepodległości w kinie Kultura w Wołominie odbyło się spotkanie władz Wołomina na czele z burmistrzem Ryszardem Madziarem, mieszkańców, zaproszonych gości oraz organizatorów – Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK z prezesem Andrzejem Siedleckim, na pokazie filmu „Pani Weronika i jej chłopcy”. Na pokaz tego filmu przyjechali z Białorusi kombatanci : kpt. Weronika Sebastianowicz – Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, por. Alfons Rodziewicz Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK okręgu LIda i p.por. Franciszek Szamerej, jego zastępca (na zdjęciach z grupą rekonstrukcyjną) i inni. Film opowiadał o losach Weroniki Sebstianowicz oraz o żołnierzach Lidy i Grodzieńszczyzny. Bohaterka filmu – Weronika pochodzi z Kresów Wschodnich, z terenu Wołkowyska. Obecnie mieszka w Skidlu, koło Grodna i jest charyzmatycznym Prezesem Żołnierzy AK na Białorusi. Film w reżyserii Artura Pilarczyka został wyprodukowany przez Horyzont Studio, Stowarzyszenie Odra – Niemen i uzyskał nagrodę Grand Prix na I Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO , który się odbył w Ełku we wrześniu br.Film został przyjęty owacjami przez zgromadzonych widzów, a jego bohaterka nie kryła wzruszenia…

 

 

III turniej Bractwa rycerskiego na Zamku w Besiekierach.

     III turniej Bractwa rycerskiego na Zamku w Besiekierach.

 

W dniach 27 i 28 sierpnia 2011 r. na dziedzińcu ruin gotyckiego zamku w Besiekierach odbył się III turniej rycerski zorganizowany przez Konfraternię Burgus Carpinei i Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie. W ciągu dwóch dni można było podziwiać: prezentację bractw, turnieje włóczni, łucznicze, pokazy tańca z ogniem itp. Urokliwa okolica besiekierskich ruin jest wymarzonym miejscem weekendowych wypadów za miasto czy też kontemplacji przyrody.

Konfraternia Burgus Carpinei jest grupą rekonstrukcji historycznej zajmującą się odtwarzaniem życia i zwyczajów przełomu XIV i XV wieku. Siedziba grupy mieści się na zamku w Besiekierach. Konfraternia powstała z końcem A.D. 2009. Jakkolwiek nie byłby to twór nowy, osoby wchodzące w jej skład mają za sobą kilkuletnie doświadczenie. Są wśród nas zbrojni rycerze jak również osoby parające się różnego typu rzemiosłem oraz odtwarzające inne stany. Nie ma wśród niej przywódcy (uczestnikiem jest Łukasz Rodziewicz). Jako grupa znajomych, dzielących wspólną pasję wszyscy są równi wobec siebie. Głównym celem jest poszerzanie wiedzy historycznej, jej propagowanie oraz mile spędzony czas na turniejach czy innych zgromadzeniach braci rycerskiej. Konfraternia BC jest grupą rekonstrukcji historycznej zajmującą się odtwarzaniem życia, zwyczajów i kultury materialnej wszystkich stanów społeczeństwa żyjącego na przełomie XIV i XV wieku, a konkretnie w latach 1380 – 1420. Jako grupa znajomych wspólnie tworzy Konfraternię realizując zainteresowania i pasje. W grupie znajdują się zarówno zbrojni specjalizujący się w walce, jak i rzemieślnicy wytwarzający różne przedmioty użytku codziennego.
Obecnie bractwo stara się o przyjęcie w poczet Kapituły Rycerstwa Polskiego. Jako grupa rekonstrukcyjna bierze czynny udział w wielu turniejach i pokazach organizowanych przez ruch rycerski na terenie całego kraju.

Wiecej: www.konfraternia.com

 

Karate Kyokushin. Opolanka znowu mistrzynią Austrii

    Aleksandra Radziewicz

Aleksandra Radziewicz wygrała konkurencję kata podczas zawodów w Wiedniu.
Reprezentanci Opolskiego Klubu Karate Kyo­ku­shin wzięli udział w stolicy Austrii w otwartych mistrzostwach tego kraju Aleksandra Radziewicz w bardzo mocnej stawce w konkurencji kata (pokazy) okazała się najlepsza i tym samym obroniła tytuł, który zdobyła rok temu.

Oprócz naszej znakomitej zawodniczki startowała też młodzież. Z jej grona najlepiej wypadła Paulina Żmuda, która w kata w swojej kategorii wiekowej (11-14 lat) zajęła 2. miejsce. Brązowy medal w tej samej kategorii wywalczyła Agata Chaba. To jej duży sukces, gdyż jest to pierwszy międzynarodowy medal zawodniczki.

 

     Półfinał konkursu „Kuriera Wileńskiego”

    Agata Rodziewicz

Po raz 16 redakcja Kuriera Wileńskiego zorganizowała konkurs – Miss Polka Litwy 2011” Do finału, który odbędzie się 27 lutego 2011 r., wyłoniono 10 dziewcząt, wśród nich znalazła się Agata Rodziewicz.

Źródło: Kurier Wileński , 6 grudnia 2010 r.

 

Targi książki historycznej

 

 

(więcej…)

Bieg z gwiazdą – Bartoszyce

W niedzielę, 26 września br. w Bartoszycach ponad 300 osób wzięło udział w „V Biegu z Gwiazdą”.
Bieg rozpoczął się planowo o godzinie 12.30, imprezę oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta Bartoszyce Krzysztof Nałęcz.W biegach, dookoła Placu Konstytucji 3 Maja, uczestniczyli mieszkańcy w różnym wieku. Zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli łącznie biegali w kilkunastu kategoriach wiekowych. Najmłodszym uczestnikiem biegu został dwuletni Jakub Abiński, najstarszym Stefan Kurdyła.

Każdy z uczestników biegu dostał certyfikat udziału w imprezie podpisany wcześniej przez Radosława Majdana. Wyróżnieni zawodnicy od miejsca 1-3 otrzymali medale oraz statuetki, do miejsca 6 każdy otrzymał dyplom. Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Bartoszyce Krzysztof Nałęcz.

Nad przebiegiem imprezy czuwał tradycyjnie Mirosław Figat (wraz z sekcją lekooatletów MDK UKS „Jedynka”), który od lat czynnie bierze udział w organizacji biegów.

 

4 miejsce w swojej kategorii wiekowej (17 lat) zajęla Ewelina Rodziewicz z Galin.

 

VII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ

W dniach 28 sierpnia do 5 września br. odbył się w Warszawie VII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ, który przypominał żydowską Warszawę. Pierwszy dzień festiwalu poświęcony był Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, w którym honorowym patronacie znaleźli się: prof.Jerzy Buzek, prof.Władysław Bartoszewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i ambasador Izraela Zvi Rav-Ner.

Imprezy trwały cały tydzień, były warsztaty np. tańca żydowskiego  prowadzonego żywiołowo przez Michała Piroga, czy warsztaty piosenki prowadzone przez Teresę Wrońską przy akompaniamencie  zespołu klezmerskiego Adama Mazurka (nad Wisłą), spotkania, koncerty, instalacje artystyczne „Projekt Próżna” w wykonaniu artystów polskich i zza granicy. W pomieszczeniach wyludnionych budynków na ul.Próżnej umieszczono ciekawe instalacje. W weekend na ulicy Próżnej stanęły stragany z jedzeniem, pocztówkami, ceramiką, starociami, wśród których przechadzały się tłumy warszawiaków i turystów. Artystycznym wydarzeniem był koncert skrzypka Nigiela Kennedy’ego i krakowskiego zespołu klezmerskiego Kroke. Duża popularność festiwalu Singera zepsuło ograniczenie przestrzeni dla widzów (kilka tysięcy) spowodowane przebudową placu Grzybowskiego. Zamieszczone fotki tylko w niewielkim stopniu oddają atmosferę tego festiwalu, wprowadzającego widzów w atmosferę przedwojennej Warszawy.

 

 

Zawody w kulturystyce

 

Dariusz Rodziewicz

 

 

III zawody w Kulturystyce i Fitness – Sopot 2010

Kulturystyka open mężczyzn

1.    Andrzej Kołodziejczyk          Aplauz Warszawa    9

2.    Piotr Rzatkiewicz                  SSKiR Sopot          18

3.    Emil Kalla                              SSKiR Sopot          29

4.    Dariusz Rodziewicz             Jarys Bytów           34

 

XVIII Targi Książki Historycznej

W dniach 26 – 29 września ubr. odbyły sie XVIII Targi Książki Historycznej. Po raz pierwszy gościły w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskim w Warszawie. Lokalizacja ta spełnia całkowickie wymagania licznych miłośników książki historycznej. Przestronne sale, kawiarnia, udział grup inscenizacyjnych, uczestnictwo znanych pisarzy np.Aleksandry Ziółkowskiej-Bohem, Tomasza Łubińskiego i innych spełniły w dużym stopniu wymagania licznych miłośników historii.

 

 

(więcej…)