Dobrosław Tadeusz Rodziewicz

Urodzony w Krakowie w 1960 r. syn Edwarda Rodziewicza, wnuk Jana Rodziewicza, prawnuk Tadeusza Rodziewicza (gałąź Hruszowa).

Dziennikarz, publicysta, tłumacz, autor piosenek i skeczy kabaretowych. Od roku 1990 pracuje w Radiu Kraków, gdzie aktualnie zajmuje się publicystyką, także jako autor felietonów. W latach 1991-99 na tej samej antenie opiekował się miesięcznikiem radiowym Kabaretu Koalicja.

Od roku 2008 publikuje felietony także w Dzienniku Polskim. (Jakiego rodzaju są to felietony, można sprawdzić na portalu dziennikpolski24.pl, zakładka „Po godzinach”, podzakładka „Blogi”.)

Jest nałogowym współautorem książek. „Mity czwartej władzy” oraz „Grę w media” napisał razem z Piotrem Legutką. Leksykon „Ameryka dla Polaka” wspólnie ze Sławomirem Kardasem. Przekład tomu wierszy Charlesa Bukowskiego „Światło błyskawicy za górą” wespół z Marcinem Baranem. Wraz z innymi współautorami lub samodzielnie przetłumaczył z angielskiego na polski parę innych książek (m.in. „Bunt elit” Christophera Lascha). Drugie, rozszerzone wydanie „Mitów czwartej władzy” ukaże się w pierwszym kwartale 2011 roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Owoce twórczości Kabaretu Koalicja nie są obecnie publicznie dostępne, chociaż w trakcie roku 2011 może się to zmienić. Jeśli się zmieni, to zmianę da się zauważyć na portalu dziennikpolski24.pl (w zakładce „Po godzinach” pojawi się wówczas podzakładka „Kabaret Koalicja”).

Do własnej działalności o charakterze twórczym wyżej wymieniony zalicza również okazjonalne felietony kulinarne oraz bigos (pozostający pod wpływem kuchni kresowej) duszony własnoręcznie tylko raz do roku z okazji Nowego Roku.