Wycieczka do Wilna



DROGIE KUZYNKI! DRODZY KUZYNI!

Zgodnie z obietnicą daną na III Zjeździe Rodu Rodziewiczów w 2004 roku rozpoczynamy wyjazdy na Kresy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w organizowanych przez nas imprezach. Na początek proponujemy wycieczkę do Wilna, a następnie (jeśli uda się nam pierwsza wycieczka) szlakiem bohaterów Trylogii po Ukrainie. Organizacją wycieczki zajmuje się Henryk Rodziewicz wraz z Biurem Podróży "Sobtur" ze Szczecina.

Jeśli zdecydują się Państwo uczestniczyć w wyjeździe, proszę wypełnić 1 egzemplarz umowy-zgłoszenia i przesłać na adres "Sobturu" oraz przelać na konto

PKO S.A. I o/Szczecin nr konta 43124038131111000043955910

zaliczkę w wysokości 200 zł (słownie dwieście złotych) od osoby w terminie do 30 czerwca 2005 roku.
Biuro Podróży "Sobtur" po podpisaniu umowy odeśle po 30 czerwca egzemplarz umowy-zgłoszenia z podaniem końcowej kwoty do przelania (wysokość kwoty zależy od liczby uczestników). Po otrzymaniu umowy z Biura Podróży "Sobtur" należy przelać na powyższe konto pozostałe pieniądze w terminie do dnia 15 sierpnia 2005 roku.

Wszelkie pytania proszę kierować do Henryka Rodziewicza.
Kontakt:
tel. (091)4341 925
tel. kom. 692 506 443 (po godz. 18.00)
e-mail: rodziew@golem.tuniv.szczecin.pl

Poniżej znajduje się dokładny plan wycieczki.
Życzymy przyjemnych wrażeń!








Wilno -Troki - Druskienniki
Ród Rodziewiczów

Dzień 1

15.09.2005

 Wyjazd z Warszawy o godzinie 8.00 z Placu Bankowego przed Hotelem Saskim.
 W Augustowie dłuższa przerwa z możliwością zjedzenia obiadu na własny koszt (13.30-14.30) 14.30 wyjazd z Augustowa sprzed Domu Nauczyciela ul. 29 lipca 9. Przyjazd do Wilna ok. Godz. 19.00. Zakwaterowanie. Nocleg.
 Wilno - miasto - świadek młodzieńczych lat Mickiewicza i Słowackiego, słynące z pięknych gotyckich i barokowych kościołów, kaplicy z cudownym Obrazem Matki Boskiej Miłosiernej w Ostrej Bramie, najstarszego i najpiękniejszego cmentarza na Rossie z 1769 roku, Uniwersytetu im. Stefana Batorego oraz Góry Trzech Krzyży.

Dzień 2
16.09.2005

 Œniadanie. Zwiedzanie miasta: cmentarz na Rossie - narodowa nekropolia, przewodnik po istniejącym w naszej pamięci. Wilnie zaginionym, Ostra Brama -jedyna zachowana do dzisiaj, na piętrze mieści kaplicę z cudami słynącym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia - miejsce pielgrzymek tysięcy Polaków, kościoły - św. Teresy - wzniesiony w stylu późnego baroku, wraz z pobliską Ostrą Bramą tworzy najważniejsze w Wilnie i na całej Litwie miejsce kultu, św. Kazimierza - barokowa świątynia zwieńczona majestatyczną XVIII-wieczną kopułą św. Anny - najpiękniejsze dzieło wileńskiego gotyku zbudowany w XV wieku, filigranowy kościół o smukłej, koronkowej sylwetce jest jedną z największych atrakcji architektonicznych miasta, św. Ducha - jeden z najciekawszych przykładów późnego baroku w Wilnie, jedyna w mieście świątynia gdzie msze odbywają się wyłącznie w języku polskim, Archikatedra - to pierwsza katolicka świątynia na Litwie, symboliczne serce Wilna, zarazem wybitny przykład klasycyzmu. świątynia była świadkiem wielu wydarzeń i zmian dziejowych.
  Wyjazd do Trok.  Troki  - miasto położone na przesmyku między jeziorami Galwe
i Tataryszki, z dominującym w krajobrazie zamkiem gotyckim, będącym siedzibą księcia Witolda. Troki w okresie Wielkiego Księstwa Litewskiego były głównym ośrodkiem kultu maryjnego. Na uwagę zasługuje tu kościół Nawiedzenia NMP z cudownym obrazem Matki Boskiej Trockiej z XVI w. Troki to także znaczący ośrodek kultury karaimskiej na Litwie. Zobaczyć tu można XVIII-wieczną kinessę (świątynię)
i muzeum karaimskie. Powrót do Wilna. Obiadokolacja.

Dzień 3
17.09.2005

 Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Wilna: św. Piotra i Pawła na Antokolu - najcenniejszego zabytku wileńskiego baroku ze wspaniałą dekoracją, składającą się z 2000 płaskorzeźb stiukowych i niezwykłym, kryształowym żyrandolem w kształcie łodzi, Góra Trzech Krzyży - z pomnikiem Trzech Krzyży, postawionych jeszcze w XIV w na pamiątkę zamordowanych przez pogan siedmiu franciszkanów. W1916 roku postawiono pomnik betonowy dłuta Wiwulskiego. Obecny, pomnik jest rekonstrukcją zniszczonego za czasów sowieckich oryginału, Uniwersytet im. Stefana Batorego -jedna z najstarszych uczelni europejskich, założona w 1570 r akademia jezuicka przekształcona w 1579 r została na mocy aktu fundacyjnego króla Batorego w uniwersytet. Pierwszym rektorem Uniwersytetu był Piotr Skarga: Lata świetności Uniwersytetu to początek - pierwsze 30 lat XIX wieku. Po powstaniu Listopadowym uniwersytet został zamknięty i reaktywowany dopiero w 1919 r. kościół św. Jana (akademicki) z piękną kaplicą św. Anny i kaplicą Ogińskich i zabytkowymi organami, na których przez 20 lat grał Stanisław Moniuszko, Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4
18.05.2005

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu czas wolny. Około 15.00 wyjazd do Druskiennik. Zwiedzanie uzdrowiska. Wyjazd do Polski.

Dzień 5
19.09.2005

Przyjazd do Warszawy nad ranem (do godziny 5.00).

śWIADCZENIA

Przejazd: autokar o podwyższonym standardzie
Zakwaterowanie: Wilno: hotel **
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje wg programu
Inne: ubezpieczenie KL i NNW, opieka pilota
Grupa: Grupa 30-35 osób: 620 zł; grupa 36-40 osób: 590 zł

Na bilety wstępu i lokalnych przewodników należy przeznaczyć 10 euro za osobę.