XXIV TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ
Po raz 24 a po raz 6 targi książki odbywają się w odrestaurowanych Arkadach Kubickiego – potężnej budowli w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, wzniesionej blisko 200 lat temu według projektu architekta doby klasycyzmu Jakuba Kubickiego. Trudno o lepsza oprawę dla Targów Książki Historycznej, szczególnie w porównaniu do początków targów, które odbywały się w Stołecznym Klubie Garnizonowym w al.Niepodległości. Tłem dla wystawców są tu zabytkowe sklepienia z czerwonej cegły i wypełnione taflami szkła łukowate otwory arkad. W tym miejscu impreza nabrała rozmachu. Targi są przedsięwzięciem niekomercyjnym, wchodzi się na nie za darmo. Głównym organizatorem są: Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Fundacja Historia i Kultura. W ciągu czterech dni (26-29 listopada) przez arkady przewinęło sie ponad 20 tysięcy miłośników książki historycznej dla których zbudowano 125 stoisk dla ponad 220 wydawnictw, w tym 19 wydawnictw białoruskich i 3 z Rosji.
Nagrody KLIO 2015 zgłoszonych ze 160 książek wydanych w latacjh 2014-2015 przyznano następujące nagrody: Kategoria autorska: Katarzyna Minczykowska za książkę „Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka >Zo< Oficyna Wydawnicza RYTM.
Kategoria monografii naukowych: Grażyna Kubica – za książkę „Maria Czaplicka:płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna”.Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kategoria edytorska: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i inni za książkę „Encyklopedia Getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego”.
Kategoria varsaviana: Monika Maludzińska za cykl „Żebracy i włóczędzy w XVIII-wiecznej Warszawie” – Wydawnictwo Neriton. oraz 4 wyróżnienia równorzędne.
Dla miłośników Kresów znalazłem kilka pozycji; wydawnictwo BELLONA. Książki Katarzyny Węglickiej: „Polskie Kresy Literackie” i Polacy z Kresów. Znani i Nieznani., książki Sławomira Kopra „Kresy południowo-wschodnie. Przewodnik historyczny. i tegoż autora Wielkie Ksiąstwo Litewskie i Inflanty. Oficyna Wydawnicza „Rewasz” – książka Grzegorza Rąkowskiego – „Smak Kresów. Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny”oraz reprinty map np. z 1987 r. Mapa Guberni Królestwa Polskiego. Szersze omówienie tych książek odbędzie się w podrozdziale Książki.Wsród wydawnictw mozna było znaleść stoiska z kilku warszawskich antykwariatów a także stoisko Marka J.Odrowąż-Milewskiego z Pabianic z prezentacją herbów i usługi z zakresu heraldyki i geneaologii.
Oprócz prezentacji książek odbyły się imprezy towarzyszące: spotkania z autorami, konferencje i debaty, spacery historyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych, inscenizacje wyposażeń bojowych: rzymskich legionistów, celtyckich i germańskich wojowników, ale też żołnierzy z II Wojny Światowej. Publiczność mogła skosztować wojskowej grochówki z kuchni polowej, co na pewno poprawiło nastrój chłodnych dni.