Aleksandra Ziółkowska-Boehm

Na książkę składają się trzy opowieści o losach rodzin zamieszkujących przed wojną Kresy Wschodnie.Niektóre wątki znane miłośnikom twórczości Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, powracają tu uzupełnione i rozwinięte po latach, na przykład historia Hubalczyka Romana Rodziewicza czy dzieje rodu Jaxa Bąkowskich i ich krewnych Wartanowiczów – polskich Ormian, przed laty właścicieli rozległych winnic na Podolu.
Wśród drugoplanowych bohaterów tych opowieści nie brak osób znanych i zasłużonych dla polskiej kultury i historii, takich jak Melchior Wańkowicz, Maria Rodziewiczówna, generał Władysław Anders, major Henryk Dobrzański „Hubal”, marszałek Józef Piłsudski, generał Stefan Rowecki „Grot”. Tłem wydarzeń są zaś miejsca tragiczne wpisane w historię Polski i Polaków: Syberia, Kazachstan, Katyń, Auschwitz, Monte Cassino, ale również wojenne i powojenne skupiska polskości w Iranie, Afryce Południowej, Meksyku, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, jak i przedwojennych w Mandżurii.
Książka zawiera wiele niepublikowanych fotografii i dokumentów. Liczy 340 stron a wydana została w twardej okładce przez wydawnictwo Iskry.

Recenzje książki:

1. http://aleksandraziolkowskaboehm.blogspot.com/2012/06/lepszy-dzien-nie-przyszedl-juz.html

 

2. http://openlibrary.org/books/OL25334553M/LEPSZY_DZIEN_NIE_PRZYSZEDL_JUZ

 

 

Aleksandra Ziółkowska-Boehm – autorka kilkunastu książek, dokor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka m.in. amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2006/2007), kanadyjskiego Ministerstwa Kultury Ontario, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.Członek m.in. ZAIKS-u, Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy, amerykańskiego PEN CLUB-u (Nowy Jork). W 2001 r. otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction).
Wśród jej książek są publikacje poświęcone życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza (pisarz zapisał jej swoje archiwum i zadedykował drugi tom Karafki La Fontainea, Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza, Proces 1964 roku Melchiora Wańkowicza. Są także opowieści oparte na współczesnej polskiej historii, takie jak: Z miejsca na miejsce, Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża (która otrzymała nagrodę najlepszej książki roku 2006 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie). Inne książki to m.in. Dreams and Reality, The Roots Are Polish, Moje i zasłyszane, Kanada,Kanada, Amerykanie z wyboru, Korzenie są polskie, Nie tylko Ameryka, Podróże z moją kotką, Nie minęło nic, prócz lat (z Szymonem Kobylińskim). Swoje życie opisała w barwnej autobiografii Ulica Żółwiego Strumienia.Ostatnio wydane książki to: Otwarta rana Ameryki, Dwór w Kraśnicy i hubalowy Demeon i na tropach Wańkowicza po latach. W USA: Open Wounds – A Native American Heritage, On theRoad with Suzy:From Cat to Companion. W zapowiedzi: Kaia,Heroine of the 1944 Warsaw Rising (USA).
Aleksandra Ziółkowska-Boehm mieszka na stałe w Wilmington w stanie Delaware. Za zasługi w promowaniu Rodu Rodziewiczów (Roman Rodziewicz) otrzymała w 2007 r.honorowe członkostwo Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów.