JASTRZĘBIEC ŁUK MOGIŁA NASTĘP POBÓG PODKOWA ROGALA SAS TARNAWA

STRONA GŁÓWNA
POSZUKIWANIA

..:: BARWY NARODOWE ::..
BATALIA RODU RODZIEWICZÓW


DZIEJE

HISTORIA
STROJE I PASY
NAZWY XIX w.
NAZWISKA 2003

GENEALOGIA
HERBY RODOWE

GAŁĘZIE RODU
ZGŁOSZENIA
GAŁĘZIE

GODNI

SENIORZY
POWSTAŃCY
ZNANI
NIEZNANI
WSPÓŁCZEśNI

ZJAZDY

ZJAZD I
ZJAZD II
ZJAZD III

STOWARZYSZENIE

REJESTRACJA
STATUT
ZARZĄD
DOKONANIA
UCHWAŁY
ZAMIERZENIA

WSPOMNIENIA
ZA GRANICĄ
BIBLIOGRAFIA
LINKI
KONTAKTY
O AUTORACH
FOTOGALERIA
RÓŻNE...

ARCHIWUM




NOWOŚCI

DOBRY PREZENT


Rozpoczynamy wydawanie serii książek Biblioteka Rodu Rodziewiczów.

Pierwszą pozycją będzie książka "Kronika imion Rodziewiczów"
autorstwa Włodzimierza Rodziewicza, w której zawarte zostaną notki biograficzne o ponad 2500 osobach.

Zamówienia proszę przesyłać na adres: wlodek
rodziewicz@wp.pl




Do nabycia jest także:

Pan Adam Wasilewski

Prezydent miasta Lublina



Szanowny Panie Prezydencie

W dniu 1 lipca 2009 roku przypada 440 rocznica zawarcia właśnie w Lublinie Unii Polsko-Litewskiej znanej jako Unia Lubelska Była to kontynuacja zawartej w 1385 roku Unii w Krewie zwanej przez historyków unią personalną.

Dzięki naszym przodkom w Europie środkowej powstało przed ponad 600 laty państwo o obszarze ok. miliona km2 o którym Ojciec św. Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość" pisał: Trudno tu nie przypomnieć jeszcze jednego faktu historycznego: w okresie kiedy Europa Zachodnia pogrążała się w wojnach religijnych po reformacji, którym usiło- wano zapobiegać, przyjmując niesłuszną zasadę: Cuius regio eius religio, ostatni z Jagiellonów, Zygmunt August stwierdzał uroczyście: "Nie jestem królem waszych sumień". Istotnie, nie było w Polsce wojen religijnych. Była natomiast tendencja ku porozumieniom i uniom: z jednej strony, w polityce, unia z Litwą, a z drugiej, w życiu kościelnym, unia brzeska zawarta pod koniec XVI wieku pomiędzy Kościo- łem katolickim a chrześcianami wschodniego obrządku. Chociaż o tym wszystkim mało sie wie na Zachodzie, nie można nie uznawać istotnego wkładu Polski w kształtownie chrześcijańskiego ducha Europy. Mówiłem o tym przy różnych okazjach, w pewnym sensie protestując przeciw krzywdzie,jaką się wyrządza Polsce i Polakom poprzez fałszywie rozumianą tezę o "powrocie" do Europy...

To państwo wytworzyło nową jakość naszego narodu. My Rodziewicze, jak i setki innych rodów pochodzacych z historycznej Litwy jesteśmy tego dobitnym przykładem.

Za swą polskość, język,wiarę katolicką, przywiązanie do tradycji , na przestrzeni wieków złożyliśmy ofiarę krwi. Warto przypomnieć, że 3/4 stanu żołnierzy Korpusu Gen. Andersa i Dywizji Pancernej Gen.Maczka stanowili pochodzacy z kresów. Mieli świadomość, że nie walczą już o swoją ojcowiznę, groby swoich przodków, /bo decyzje zapadły poza Polakami/ że walczą o honor Polski.

Tak o tym także pisał Ojciec Św.

Historycznie polskość ma za sobą bardzo ciekawą ewolucję. Takiej ewolucji nie przeszła prawdopodobnie żadna inna narodowość w Europie. Naprzód,w okresie zrastania sie plemion Polan, Wiślan i innych, to polskość piastowska byłą elementem jednoczącym: rzec by można, była to polskość " czysta" Potem przez pięć wieków byla to polskość epoki jagiellońskiej: pozwoliła ona na utworzenie Rzeczypospolitej wielu narodów, wielu kultur, wielu religii. Wszyscy Polacy nosili w sobie tę religijną i narodową rożnorodność. sam pochodzę z małopolski, z terenu dawnych Wiślan, silnie związanych z krakowem. Ale nawet i tu, w Małopolsce-moze nawet w Krakowie bardziej niż gdziekolwiek - czuło sie bliskość Wilna, Lwowa i Wschodu. A więc polskość, to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie.

Wydaje się jednak, ze ten "jagielloński" wymiar polskości o którym wspomniałem, przestał być, NIESTETY w naszych czasach czymś oczywistym...

Panie Prezydencie.

Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów zwraca się do Pana z prośbą o zainicjowanie budowy w Lublinie Kopca Unii Polsko-Litewskiej.

Taki kopiec istnieje we Lwowie wybudowany podczas zaborów w 1869 z okazji 300-nej rocznicy tejże Unii. Ten Kopiec powinien znajdować się w Lublinie mieście, które pretenduje do miana kulturalnej stolicy Europy w 2016 roku.

Byłby to także ważny punkt na turystycznej mapie Polski Kopiec Unii Lubelskiej, ta starosłowiańska budowla powinna być nowoczesna. Na parterze winny znajdować się sale wystawowe, a w nich ekspozycje kopii dokumentów zawieranych unii. Powinna znajdować sie tam także winda , która umożliwiłaby osobom starszym , niedołężnym dostanie się do kawiarni na szczycie kopca. Zejście po jego zewnętrznej stronie powinno być łagodne z ławeczkami, w nocy oświetlone. W mury oporowe i balustrady powinny być wtopione tabliczki ofiarodawców.

Uważamy, że kamień węgielny winien być wmurowany właśnie w 440 rocznicę Unii Lubelskiej to jest w 2009 roku, zaś zakończenie budowy winno nastąpić w 450 rocznicę Byłoby wspaniale, gdyby przy tej okazji jeden komplet kopii dokumentów dotyczących zawieranych unii przekazać stronie Litewskiej.

Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów od lat walczy o przywrócenie, a właściwie o upowszechnienie pełnej wiedzy o dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stąd też protestowaliśmy przeciwko milczeniu na ten temat w okresie kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej. Nik nie znajdzie jakiejkolwiek wzmianki na ten temat w materiałach Komitetu Integracji Europejskiej. Czy nie warto było ,oczywiście bez zbytniej megalomanini, ale także bez kompleksów, przypomnieć światu a przede wszystkim nam Polakom, że przed 600 laty nasi przodkowie utworzyli państwo, kierujące sie podobnymi zasadami jakie przyświecają wspólczesnej nam Unii Europejskiej. W ostatnim okresie pominięto milczeniem ważne rocznice, które nigdy nie były obchodzone, jak: 620 rocznica Unii w Krewie, 620 rocznica koronacji Władysława Jagiełły na Króla Polski, czy też 590 rocznicę Unii Horodelskiej. Nawet teraz po 18 latach transformacji polityczno-ekonomicznej, mamy olbrzymie trudności przy przywracaniu naszym barwom narodowym treści historycznej. A przecież jako jedne z nielicznych w świecie mają one pochodzenie heraldyczne. Pochodzą od dwóch herbów Polski i Litwy i po dziś dzień symbolizują tradycje tej Unii. Coż z tego, że z naszej inspiracji zaistniał Dzień Flagi, majacy nadrobić wielopokoleniową lukę w wiedzy na ten temat, jeżeli od 6 lat nie możemy doprowadzić do publicznej debaty na ten temat czy też zamieszczenia tej wiedzy w podręcznikach szkolnych.

Dlatego uważamy, że budowa Kopca Unii Lubelskiej będzie spełnieniem nie tylko oczekiwań Ojca Św. Jana Pawła II, ale także wszystkich podobnie myślących.

Jesteśmy to winni nie tylko Jemu , ale także sobie samym, naszym dzieciom i wnukom.

Łączę wyrazy szacunku

Leszek Rodziewicz

Prezes Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, Radziewiczów

Międzywodzie dnia 15.11.2007 roku




DODAJ DO
ULUBIONYCH


USTAW JAKO
STARTOWĄ


NAPISZ DO MNIE

CZAT

KSIĘGA GOśCI



SONDA

1. Podaj swój email:



2. Jakiego jesteś herbu?










LICZNIK

Jesteś już



osobą na tej stronie!


redaktor:
webadmin:

 Włodzimierz Rodziewicz
 Łukasz Kruziński

Przy tworzeniu strony pomagali:

 Kamil Trzeciak
 Borys Lewandowski