STRONA GŁÓWNA
POSZUKIWANIA

DZIEJE

HISTORIA
STROJE I PASY
NAZWY XIX w.
NAZWISKA 2003

GENEALOGIA
HERBY RODOWE

GAŁĘZIE RODU
ZGŁOSZENIA
GAŁĘZIE

GODNI

SENIORZY
POWSTAŃCY
ZNANI
NIEZNANI
WSPÓŁCZEŚNI

ZJAZDY

ZJAZD I
ZJAZD II
ZJAZD III

STOWARZYSZENIE

REJESTRACJA
STATUT
ZARZĄD
DOKONANIA
UCHWAŁY
ZAMIERZENIA

WSPOMNIENIA
ZA GRANICĄ
BIBLIOGRAFIA
LINKI
KONTAKTY
O AUTORACH
RÓŻNE...




REKLAMA


Książka Czesława Sawicza

"Wileńszczyzna 1919-1939"
stanowi kompendium wiedzy
o stosunkach społeczno-
gospodarczych...więcej>>




Ukazał się najnowszy tomik
poezji Czesława Rodziewicza
ilustrowany liściakami pt.
"Odnaleźć siebie"



- ARCHIWUM -




18 marca 2007 DZIEŃ FLAGI

 

2 MAJA - DZIEŃ FLAGI

Uchwala z 7 lutego 1831 r.

Prezentowana poniżej kopia uchwały Sejmu Królestwa Polskiego z dnia 7 lutego 1831 roku znalazła się w Polsce i na naszej stronie Rodu Rodziewiczów dzięki uprzejmości Dyrektora i pracowników Biblioteki Polskiej w Paryżu przy poparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Oryginalny skrypt -
 
18 marca 2007 POŻEGNANIE

18 marca 2007 r. odszedł na zawsze mój ukochany Tatuś -Andrzej Marek Rodziewicz, herbu Łuk, ur. 25 stycznia 1945 r., mąż Elżbiety.

Był wspaniałym człowiekiem o niesamowitym poczuciu humoru, delikatny, serdeczny, skromny, miał specyficzny dla ludzi szalenie inteligentnych dystans do codzienności i spraw przyziemnych.

Był dla nas niezastąpionym, kochającym i kochanym Mężem, Tatą, Dziadkiem - przez 16 dni, Zięciem, Teściem, Bratem, Szwagrem, Wujkiem i dla wielu osób prawdziwym Przyjacielem. Zawsze był i na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.

Tak nagła śmierć mojego
Taty jest dla nas wszystkich ogromnym szokiem i wielką tragedią.

2 marca przeżywaliśmy chwile ogromnej radości z narodzin mojej córeczki Wiktorii a od wczoraj jesteśmy pogrążeni
w ogromnym żalu i rozpaczy
z powodu śmierci ukochanej osoby - mojego Taty.


córka Katarzyna Rodziewicz-Patyrowska i żona Elżbieta Rodziewicz

Pożegnanie ze zmarłym odbędzie się 22 marca (czwartek) o godzinie 14:00 w kaplicy pogrzebowej przy kościele ul.Conrada 7 (Żoliborz) w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 23 marca (piątek) o godzinie 11:00 (sala A) w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym Północnym, po czym nastąpi odprowadzenie urny z prochami do grobu rodzinnego.

 

1 luty 2007 Apel - Kacper Rodziewicz

 

Szanowni Państwo

pieniądze help pomoc poland

Zaczynamy rozliczać się z podatku
dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.

1,0 % można przekazać na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Zwracam się z prośbą o przekazanie tego 1,0 % na rzecz Kacpra Rodziewicza. Kacper to syn mojego kuzyna Tadeusza Rodziewicza. Ma 14 lat. W 2006 r. uległ wypadkowi. Złamał obie nogi. Wdało się zakażenie. Amputowano mu prawą nogę, najpierw pod kolanem, a potem nad kolanem. Walczył o życie. Dzisiaj żyje normalnie.

Oryginalna ulotka informacyjna

Żeby żyć normalnie potrzebne są pieniądze (na dalszą rehabilitację, protezy, skarpety do protez). Jeśli nie dokonacie odpisu 1,0 % swojego podatku, trafi on do budżetu państwa.
Jeśli zostanie przekazany Organizacji Pożytku Publicznego - właśnie TE pieniądze posłużą rehabilitacji Kacpra.
Czy to dużo ? Tak, bo liczy się każda złotówka !

Proszę o rozesłanie tej wiadomości do rodziny,
przyjaciół, kolegów i znajomych.

Dziękuję

Jarosław Rodziewicz

 
2 kwietnia 2006 Życzenia...


Dla wszystkich bywalców strony oraz przypadkowych gości Radosnych i Pogodnych Świat Wielkanocnych życzy Zarzad Stowarzyszenia i autorzy strony.

23 grudnia 2005 Konkurs...

Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty oraz Urząd dzielnicy Warszawa Śródmieście zorganizowała dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, konkurs historyczny „KATYŃ – PRZEKAZANIE WIEDZY I PAMIĘCI”. Uczennice Technikum Arch. - Budowlanego w Warszawie: Agnieszka Pawlak i Klaudia Śledź wykonały ciekawą pracę związaną z losami Rodziewiczów internowanych na Wschodzie podczas II Wojny Światowej.
Oto fragmenty pracy:

Więcej>>


22 grudnia 2005 Wycieczka po Białorusi.

W dniach 9 – 15 lipca przedstawiciele naszego Rodu: Henryk Rodziewicz z Edmundem Rodziewiczem – Bielewiczem ze Szczecina zwiedzali tereny naszych przodków, tj. dawne przedwojenne powiaty oszmiański i wilejski. Naszą bazą była parafia przy kościele św. Michała Archanioła w Oszmianie, gdzie gospodaruje ksiądz proboszcz Jan Puzyna. Odwiedziliśmy Żuprany (miejsce urodzenia ojca Henryka), Wilejkę (miejsce urodzenia Edmunda), Kuszlany (miejsce życia i działalności poety białoruskiego Boguszewicza).
Poruszaliśmy się szlakiem polskich kościołów (najbardziej podobał się nam kościół Nawiedzenia NMP w Gudogajach) i miejsc walk żołnierzy Armii Krajowej (Graużyszki, Ławrze, Mikuliszki). Wszędzie rozmawialiśmy z Polakami, którzy jeszcze pamiętają czasy międzywojenne. Dojechaliśmy też do wioski Rodziewicze koło Holszan, gdzie w dwóch domach spotkaliśmy rdzennych Rodziewiczów. Podziwialiśmy piękno przyrody, urok rzek Wilii i Oszmianki. Przewodnikiem piątego dnia po terenie swojej parafii był sam ksiądz Jan Puzyna. Pozdrawiamy go serdecznie na naszej stronie internetowej. Najwięcej problemów mieliśmy tylko przy przekraczaniu granicy polsko – białoruskiej.

Trasa wycieczki:
I dzień – granica – Iwie – Juraciszki – Traby – Holszany – Oszmiana.
II drugi dzień – Oszmiana – Wilejka – Zabrodzie – Wilejka – Mołodeczno – Żuprany – Oszmiana.
III dzień – Oszmiana – Holszany – Rodziewicze – Boruny – Kucewicze – Żuprany – Oszmiana.
IV dzień – Oszmiana – Wilejka - Kasuta – Mołodeczno – Soły – Kuszlany II – Żuprany – Oszmiana.
V dzień – Oszmiana – Gudogaje – Ostrowiec – Worniany – Gierwiaty – Soły – Żuprany – Oszmiana.
VI dzień – Oszmiana – Horodniki – Graużyszki – Bołtup – Onżadowo – Ławrze – Mikuliszki – Oszmiana.
VII dzień – Oszmiana – Holszany – Traby – Juraciszki – Iwie – granica.





16 grudnia 2005 Życzenia



Wszystkim Kuzynom i ich rodzinom, sympatykom Stowarzyszenia oraz miłym gościom tej strony
pogodnych, beztroskich Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku
życzą
prezes Stowarzyszenia Rodu RR
wraz z zarządem
oraz
autorzy strony



22 grudnia 2005 Z ostatniej chwili...

Batalii ciąg dalszy...
W dniu 11.11.2005 roku Prezes Rady Ministrów RP Kazimierz Marcinkiewicz ogłosił ze wszech miar potrzebną i słuszna deklarację: „Patriotyzm Jutra”
w której czytamy:
"... Dumni z patriotyzmu poprzednich generacji, którego wspaniałym zwieńczeniem były wysiłki towarzyszące odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, uważamy, że na państwie polskim ciąży odpowiedzialność za prowadzenie działań budzących i wspierających patriotyzm następnych pokoleń...
i dalej:
"...deklarujemy wolę wsparcia projektów edukacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe stawiających sobie za cel patriotyczne i obywatelskie aktywizowanie młodzieży...."

Więcej>>



16 grudnia 2005 Apel prezesa Stowarzyszenia Rodu

APEL
do wszystkich Polaków, ludzi dobrej woli o udział w batalii Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów o prawdę historyczną zawartą w naszych
biało-czerwonych barwach narodowych.

Więcej>>

12 grudnia 2005 Wernisaż



Dzisiaj w warszawskiej galerii ZAPIECEK odbył się pokaz ręcznie robionej biżuterii z bursztynu, której autorkami są Małgorzata Żuk-Model i Jolanta Plieth (z Rodziewiczów – gałąź Gierwielańce). Kolekcja projektowana została z szacunkiem dla natury, z pamięcią, że każdy najmniejszy bursztyn jest śladem obecności drzew, nosi historię, której nigdy nie usłyszymy. Jak napisały autorki w zaproszeniu bursztyn, który kochamy może być ozdobą dojrzałej kobiety w wieczorowej kreacji, eleganckim, a zarazem spokojnym dodatkiem do biurowego kostiumu, a także wyrazić osobowość zbuntowanej nastolatki. Odkryłyśmy, że niekonwencjonalne połączenie z kordonkiem, sznurkiem, nicią nadaje mu lekkość i romantyzm babcinych koronek, a towarzystwo innych kamieni niepowtarzalne piękno. Wierzymy, że najpiękniejsze naszyjniki dopiero wykonamy, drzemią one w naszej wyobraźni, gdzieś tuż pod powiekami”. Prezentowane zdjęcia tylko w części oddają piękno tej kolekcji i sympatycznego wernisażu.





12 grudnia 2005 Ratownik



W dniu 11 grudnia 2005 roku odbyło się wręczenie uprawnień na kursie dla Młodszych Ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w którym uczestniczył Kacper Rodziewicz – w październiku br. ukończył 13 lat. (gałąź Witebsk). Jako najmłodszy uczestnik kursu (i bodajże obecnie najmłodszy ratownik WOPR w kraju) ukończył on kurs z wyróżnieniem. Z testów sprawnościowych jak i teoretycznych, startując z dorosłymi, uzyskał imponujące wyniki. Od 16 grudnia br. Kacper rozpoczyna służbę jako ratownik WOPR w warszawskim ośrodku "Prawy Brzeg"

 

11 grudnia 2005 Z prasy



W numerze 48/2005 z 27 listopada 2005r. w tygodniku ANGORA ukazał się ciekawy artykuł - Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród

Więcej>>

22 listopada 2005 Urodziny



19 listopada urodziła się we Wrocławiu Joanna Rodziewicz, córka Katarzyny i Dariusza Rodziewiczów, wnuczka Henryka.



1 sierpnia 2005 Dzwon Rodziewiczówny



Dla każdego turysty, szczególnie interesującego się historią, celem jest znalezienie w odwiedzanym kraju ciekawego zabytku związanego ze spuścizną narodową. Białoruś na pewno spełni oczekiwania odwiedzających ją turystów. Na wyspie na rzece Świsłoczy w pobliżu hotelu Białoruś znajduje się bowiem pomnik mauzoleum poświęcony żołnierzom białoruskim poległym w wojnie afgańskiej. Ma on formę wieży, nad której wejściem znajduje się napis "Panie, my dzieci Twoje", a jednym z elementów wyposażenia jego wnętrza jest dzwon. Na zewnętrznej części dzwonu znajdują się polskie napisy, oraz wyraźnie widoczne wizerunki naszego Godła, oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Poza nimi, przede wszystkim wybija się napis: imię "MARIA", a na pasku (właściwie na jego widocznej części) biegnącym wokół krawędzi dzwonu widnieje fragment tekstu, który brzmi: MARII RODZIEWICZ - WDZIĘCZNI PARAFIANIE HORODECCY oraz cyfra 3 (prawdopodobnie część niewidocznej daty), bowiem tylko tyle można odczytać na części dzwonu dostępnej dla obserwatora.

A więc co to jest za dzwon, jaka jest jego historia i skąd się tam wziął?

Więcej>>

Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ


1 sierpnia 2005 Urodziny



17 maja 2005r. urodziła się w Chojnicach Kornelia Rodziewicz,
córka Kamilii i Piotra Rodziewiczów.


25 lipca 2005 Apel prezesa Stowarzyszenia Rodu

do wszystkich Polaków,
ludzi dobrej woli

o udział w batalii Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów o prawdę historyczną zawartą w naszych biało-czerwonych barwach narodowych.
Są w życiu narodów wydarzenia, które na trwałe zapisują się w jego pamięci a przynajmniej w pamięci jego elit. Jak więc to się stało, że pamięć o największym dziele naszych przodków nie istnieje wśród naszych elit, wśród naszej inteligencji. Czegóż zatem możemy wymagać od prostych, zwykłych, szarych obywateli, jeśli wiedzy tej nie posiadają ci, którzy nas edukują, a także ci, którzy kształtują polską opinię publiczną.
Od 15 lat żyjemy w nowej rzeczywistości, a zniewolenie umysłowe jest nadal tak duże, że milczeniem pomija się wszystko to, co wiąże się z Unią Polsko-Litewską, największym dokonaniem Polaków i Litwinów w pokojowym jednoczeniu Europy. Symbolem tego wydarzenia od 174 lat są nasze biało-czerwone barwy narodowe.

Więcej>>

25 lipca 2005 Festiwal Kuchni Polskiej



W dniach 04 - 05 czerwca 2005r. na terenie Hotelu Anders w Starych Jabłonkach odbył się VII Festiwal Ryby, Wędki i Muzyki "Sielawa Blues". Drugiego dnia imprezy miała miejsce edycja regionalna Festiwalu Kuchni Polskiej - Kuchnia Warmii i Mazur.

Więcej>>

21 lipca 2005 Odznaczenia



W 65 rocznicę mordu katyńskiego odbyły się uroczystości w Warszawie.
Dnia 16 kwietnia 2005 roku (sobota) po mszy (9.00) i odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza (12.00) o godz. 13.30 odbyło się spotkanie Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z przedstawicielami Rodzin Katyńskich, rosyjskimi naukowcami, autorami publikacji o Katyniu, członkami stowarzyszenia Memoriał i uczestnikami prac ekshumacyjnych. Prezydent wręczył 48 osobom ordery i odznaczenia za "wybitne zasługi w ujawnianiu i dokumentowaniu prawdy o zbrodni katyńskiej".
Wśród odznaczonych 31 Rosjan i Ukraińców był nasz kuzyn, wojskowy prokurator z Moskwy, pułkownik Stiepan Radiewicz (urodzony w Lidzie 31 maja 1943, zmarł w Moskwie 17 listopada 1993), który pośmiertnie otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie odebrała żona, Raisa Radiewicz.
Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestnicy oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej w Apelu Poległych pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie (17.00).
 Więcej informacji w:
książka Henryka Rodziewicza "Z dziejów rodu Rodziewiczów" lub Karta 12/1994, ????? ?????? 11/2003, Gazeta Wyborcza z 18 kwietnia 2005, kaseta z nagraniem ze spotkania w Pałacu Prezydenta.


13 lipca 2005 Urodziny



18 stycznia 2005r. urodził się Kacper Rodziewicz s. Radosława z gałęzi Rodziewicze.


4 lipca 2005 Parafiada - zakończenie



W sobotę, 2 lipca br. zakończyła się XVII Parafiada - ponad 2000 uczestników ze 100 drużyn (w tym 30 z zagranicy) rozjechalo się do domów. Przedtem jednak rozdanie nagród, medali, przemówienia oficjeli, wymiana adresów, ostatnie wywiady, wspólny obiad... i do zobaczenia za rok. Olbrzymi wysiłek organizatorów pod przewodnictwem o.Józefa Jońca nie poszedł na marne.
DZIĘKUJEMY.

PowiększPowiększPowiększ
 
PowiększPowiększPowiększ


26 czerwca 2005 Parafiada



Dziś, 26 czerwca br. rozpoczęła się XVII Międzynarodowa Parafiada dzieci i młodzieży z Polski i kilkunastu krajów, w tym z Litwy, Łotwy, Białorusi , Słowacji...
Do soboty, 2 lipca będzie trwała rywalizacja w 19 dyscyplinach sportowych, którą wzbogaci duchowo - modlitwa, spotkania z Pismem Świętym i adoracja Najświętszego Sakramentu. Dla uczestników przewidziano także zwiedzanie Warszawy, konkursy artystyczne, spotkania modzieżowe itd. Inaugurację poprzedził radosny przemarsz wszystkich reprezentacji do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Warszawskich Siekierkach (ul.Gwintowa 2). Uroczystą mszę św. celebrował delegat Komisji Episkopatu Polski ks. biskup Marian Florczyk. Po mszy odbył się festyn sportowo-rekreacyjny i wielki koncert inauguracyjny w którym m.in. wzięły udział zespoły: Hand to Hand, Pruszkowiacy, Koderki, Sukces oraz soliści: Ewelina Saszenko, Monika Saszenko, Ania Pioterczak, Marcin Łabno i Kasia Żurawik. Parafiada odbywa się pod hasłem "ruch rzeźbi umysł, serce i ciało".
Wśród uczestników występuje nasza kuzynka Krystyna Rodziewicz z Białorusi (trzymajmy za nią kciuki). Kilka fot. z tej pięknej imprezy, odbytej przy pięknej pogodzie i sympatycznej atmosferze tylko częściowo oddają jej atmosferę.

PowiększPowiększPowiększ
 
PowiększPowiększPowiększ
 
PowiększPowiększPowiększ
 
PowiększPowiększPowiększ


17 maja 2005 Wernisaż



We wtorek 17 maja br. w kultowej galerii Fabryka Trzciny odbył się wernisaż Anny Rodziewicz, Mirosława Masztanko, i Małgorzaty Śmigielskiej... więcej>>



12 maja 2005 Wycieczka do Wilna



Drogie kuzynki! Drodzy kuzyni!

Zgodnie z obietnicą daną na III Zjeździe Rodu Rodziewiczów w 2004 roku rozpoczynamy wyjazdy na Kresy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w organizowanych przez nas imprezach. Na początek proponujemy wycieczkę do Wilna... więcej>>



25 kwietnia 2005 Ślub



W dniu 23 kwietnia 2005 r. o godzinie 15.00 w Pałacu Jabłonowskich, Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnej k./Warszawy ul. Modlińska 105 odbyła się uroczystość zawarcia związku małżeńskiego Katarzyny Elżbiety Rodziewicz (herbu Łuk) i Pawła Mieczysława Patyrowskiego.

PowiększPowiększPowiększ
PowiększPowiększPowiększ
PowiększPowiększPowiększ
PowiększPowiększPowiększ


10 kwietnia 2005 Emigracja Rodziewiczów


Emigracja Rodziewiczów do Ameryki w latach 1910 - 1923r.


3 kwietnia 2005 Spotkanie wielkanocne



W dniu 29 marca br., po raz II w Warszawie odbyło się spotkanie Rodu Rodziewiczów w Technikum Architektoniczno-Budowlanym na Nowym Mieście.
Przybyło 23 kuzynów a wśród nich wiceprzewodniczący Stowarzyszenia - Bogdan, skarbnik - Barbara i sekretarz - Włodzimierz.
Byli na spotkaniu:
Wiktor, Ludwik, Zofia, Władysława, Wojciech, Zofia, Beata, Jakub, Czesław, Leszek, Alena, Cezary, Bronisława, Piotr, Justyna, Mieczysław, Jan Harasimowicz, Tadeusz, Regina i Grzegorz Goskowie i Jerzy Łakomski. Po wzajemnej prezentacji rodzin uczestnicy dzielili się wspomnieniami, planowano wspólny wyjazd do Wilna, na Białoruś, ustalono terminy przyszłych spotkań, przekazywania wiadomości itd. Wiceprzewodniczący - Bogdan opowiedział o znalezionym dzwonie Marii Rodziewiczównej (po zebraniu dalszych danych, info. ukaże się na stronie) oraz wręczył nowym uczestnikom certyfikaty. Po omówieniu bieżących zagadnień przystąpiono do poczęstunku, który przygotowali uczniowie szkoły.

PowiększPowiększPowiększ
PowiększPowiększPowiększ
PowiększPowiększPowiększ
PowiększPowiększPowiększ


18 lutego 2005 Tajemnica Barw Narodowych





23 stycznia 2004 Apel!



Uprzejmie proszę o nadsyłanie podstawowych danych o sobie, rodzinie, rodzie (drzewka genealogiczne) oraz uzupełnianie lub korygowanie zawartości strony www.
Rozpoczynam zbieranie danych do publikacji "Spis Imion Rodziewiczów" i każda informacja poprawi jej merytoryczną treść.

Z serdecznymi pozdrowieniami:
Włodzimierz Rodziewicz

wlodekrodziewicz@wp.pl


30 września 2003 Spotkanie w Warszawie



W czerwcu br. Paweł Rodziewicz z Wrocławia zaapelował w Księdze Gości o spotkania lokalne Rodziewiczów. Rodziewicze z Warszawy i jej okolic podchwycili ten świetny pomysł i w dniu 25 września w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Warszawie zorganizowali I Spotkanie Rodu W Warszawie... więcej>>


styczeń 2003 Na początek...



Witam bardzo serdecznie wszystkich internautów !!! W tym miejscu będzie można zawsze przeczytać co nowego dzieje się na stronie, oraz uzyskać najnowsze informacje na temat STOWARZYSZENIA RODZIEWICZÓW. Dziś powstała i została opublikowana strona główna serwisu. Narazie działają nieliczne działy, ale to się szybko zmieni...




DODAJ DO
ULUBIONYCH


USTAW JAKO
STARTOWĄ


NAPISZ DO MNIE

CZAT

KSIĘGA GOŚCI



SONDA

1. Podaj swój email:



2. Jakiego jesteś herbu?










LICZNIK

Jesteś już



osobą na tej stronie!


redaktor:
webmaster:
pomoc techniczna:

 Włodzimierz Rodziewicz
 Kamil Trzeciak
 Borys Lewandowski