JASTRZĘBIEC ŁUK MOGIŁA NASTĘP POBÓG PODKOWA ROGALA SAS TARNAWA

STRONA GŁÓWNA
POSZUKIWANIA

..:: BARWY NARODOWE ::..
BATALIA RODU RODZIEWICZÓW


DZIEJE

HISTORIA
STROJE I PASY
NAZWY XIX w.
NAZWISKA 2003

GENEALOGIA
HERBY RODOWE

GAŁĘZIE RODU
ZGŁOSZENIA
GAŁĘZIE

GODNI

SENIORZY
POWSTAŃCY
ZNANI
NIEZNANI
WSPÓŁCZEśNI

ZJAZDY

ZJAZD I
ZJAZD II
ZJAZD III

STOWARZYSZENIE

REJESTRACJA
STATUT
ZARZĄD
DOKONANIA
UCHWAŁY
ZAMIERZENIA

WSPOMNIENIA
ZA GRANICĄ
BIBLIOGRAFIA
LINKI
KONTAKTY
O AUTORACH
FOTOGALERIA
RÓŻNE...

ARCHIWUM




NOWOŚCI

DOBRY PREZENT


Rozpoczynamy wydawanie serii książek Biblioteka Rodu Rodziewiczów.

Pierwszą pozycją będzie książka "Kronika imion Rodziewiczów"
autorstwa Włodzimierza Rodziewicza, w której zawarte zostaną notki biograficzne o ponad 2500 osobach.

Zamówienia proszę przesyłać na adres: wlodek
rodziewicz@wp.pl




Do nabycia jest także:



List Sławka

W wywodzie linii girskiej znajduje się błąd. Jak wynika z wywodu , Hrehory i Urban byli synami a nie braćmi Jorii , tak jak jest to przedstawione przy linii bodajże z Macewicz , wywodzącej się od Urbana.

Muszę jeszcze dodać kilka słów na temat imion i ich datowania. Imiona i daty od Rodi do Hrehorego i Urbana pochodzą pośrednio z wywodu. Pośrednio dlatego że ten sam wywód w tej mierze odwołuje się do dokumentu którego nie mam. Wspomniany jest on jako uchwała Sejmiku Gromnicznego Oszmiańskiego z lutego 1614 r.

Dokument ten wspomniany jest w dwóch wywodach, które posiadam mojej, linii girskiej oraz linii bracławskiej ( Tomasza z Lublina).Z treści wynika że deputacja wywodowa miała dostęp do tego dokumentu , został on prawdopodobnie złożony jako załącznik do wywodu , albo też deputacja mogła korzystać z archiwum sejmików oszmiańskich.

Niestety nie posiadam kopii tego dokumentu. Być może znajduje się on jeszcze w archwium wileńskim lub Archiwum Akt Dawnych w Warszawie w części zwanej archiwum radziwiłlłowskim.. Pewnem jest tylko to że deputacja wywodowa miała do niego dostęp.

Co zatem wiemy na jego temat ? Został on sporządzony jako uchwała Sejmiku Gromnicznego Oszmiańskiego. Sejmiki te zwoływane były do wyboru deputatów do Trybunału Litewskiego. Rozpatrywały też sprawy związane z przyganą szlachectwa.

Tak było właśnie w tej sprawie. Uchwała została podjęta w związku z zarzutem dotyczącym szlachectwa Rodziewiczów. W treści wywodu określone jest nawet że zarzuty wniósł niejaki Wołk (według moich ustaleń protoplasta Wołk-Łaniewskich ). Uchwała była wydana na wniosek wymienionych w wywodzie braci Hrehorego Rodziewicza i jego brata Urbana wraz z synem. Obszerny fragment tego dokumentu cytuje Jadwiga Skirmunt w swoich wspomnieniach o Marii Rodziewiczównie. Prawdopodobnie był on także załączony do wywodu dziada pisarki przeprowadzonego w latach czterdziestych XIX wieku w Grodnie.

Cyt.” Familia krwi szlacheckiej , Panów Rodziewiczów , za pierwszych królów ichmościów Panów Naszych , za których pospolite ruszenia bywały [....] jako prawi szlachcice , według zwykłej powinności konno , zbrojno stając , powinności swej dosyć czynili , y w rejestrach hetmańskich snadnie o tem pewne świadectwo się znajdzie”.

Świadectwo to dochowało się do naszych czasów.

W popisie wojsk WXLitewskiego z roku 1528 , znajdujemy bowiem trzech Rodziewiczów.

Dwóch z nich można zidentyfikować z tymi wymienionymi w wywodzie. Mowa tu o Janie Rodziewiczu ( w wywodach wymieniany jest jako Hansa , Hanusz itp.) ) oraz jego stryju który w popisie figuruje jako Szymko Rodziewcz ( z tej samej miejscowości co Jan ).

Sławek Rodziewicz




DODAJ DO
ULUBIONYCH


USTAW JAKO
STARTOWĄ


NAPISZ DO MNIE

CZAT

KSIĘGA GOśCI



SONDA

1. Podaj swój email:



2. Jakiego jesteś herbu?










LICZNIK

Jesteś już



osobą na tej stronie!


redaktor:
webadmin:

 Włodzimierz Rodziewicz
 Łukasz Kruziński

Przy tworzeniu strony pomagali:

 Kamil Trzeciak
 Borys Lewandowski