W rozdziale tym publikować będę informacje dotyczące książek związanych z Kresami lub których autorzy są z naszego Rodu. Proszę o nadsyłanie danych o książkach lub gotowe recenzje.

 

 

    Krystyna Rodzewicz

Info o tomiku wierszy „Indeks Szczęścia”

Cóż jest Szczęście? Z czego się bierze? Skąd przychodzi? Czy można je w ogóle zdefiniować?

(…) Czyni to szczecińska Poetka, Krystyna Rodzewicz, debiutując tomikiem wierszy Indeks Szczęścia, w którym to zbiorze próbuje ponazywać swój świat uczuć, wrażeń, doznań, posegregować zdarzenia, wspomnienia, chwile ulotne teraźniejszości i oczekiwanie na …przyszłość. I nie jest to oczekiwanie bezrefleksyjne, to proces wciąż analizowany, dylematy jak te w wierszu Jak to nazwać

(…) Pragnąć i szukać spełnienia/ Czy spełniać się/ szukając pragnienia/ Odpowiadając na pytania/ do celu dochodzić Czy/ stawiając pytania cel odnajdywać//.

(…) Akcenty padają równo rozłożone na słowa, na znaczenia, na pojęcia, na emocje… egzystencja i transcendencja, materia i duch słowa, powaga i ironia, zabawa i kpina z tychże wszystkich znaczeń – to także charakterystyczna cecha języka/stylu Autorki Indeksu Szczęścia.

Nie stroni Krystyna Rodzewicz od języka kolokwialnego, przyznaje, że lubi w poetycki wywód wtrącić ironiczną puentę podkreślającą grę słów, ot choćby w wierszach: Stanąć na wysokości czy Wesele, pełnym także symbolicznych aluzji. Bawi się rymem i rytmem, niektóre z wierszy, z refrenami i melodią frazy, mogłyby być piosenkami. Czasem nawet aluzją do piosenki, np. Jeremiego Przybory i oryginalny dialog z tekstem Poety.

(…) Wielką urodą Indeksu Szczęścia są fotografie

(…) (ze wstępu: Szczęście zaakcentować w… Indeksie…)

 

 

    Katarzyna Węglicka

Polacy z Kresów. Znani i nieznani

Książkę wydało Wydawnictwo Bellona

 

 

 

 

    Katarzyna Węglicka

Polskie Kresy literackie

Książkę wydało Wydawnictwo Bellona

 

 

 

 

    Grzegorz Rąkowski

Smak Kresów

Książkę wydała Oficyna Wydawnicza „Rewasz”

 

 

 

 

  Sławomir Koper

Wielkie Księstwo Litewskie i Inflanty

Książkę wydało Wydawnictwo Bellona

 

 

 

 

  Sławomir Koper

Kresy Południowo-Wschodnie

Książkę wydało Wydawnictwo Bellona

 

 

 

 

  Stanisław Rodziewicz

Co człowiek Może ?

Interesujący opis życia piętnastoletniego chłopca, który z dnia na dzień musi podjąć trud dorosłego mężczyzny i decydować o swoim losie. Dzieje się to, kiedyjego ojciec, ogarnięty panicznym strachem przed wywózką na Sybir ze wschodnich terenów polskich, zajetych przez Sowietów 17 września 1939 r., zdecydował wysłać samego w 1945 r. do odradzającej się Polski w nieznay teren i do obcych ludzi.W książce zawarty jest opis dramatycznych przeżyć i trudności z jakimi musiał sie zmierzyć nieletni bohater. W książce zawarte są praktyczne wskazówki, np. jak walczyc z rakiem.

Książkę wydało Wydawnictwo Książy Pallotynów APOSTOLICUM, ul.Wilcza 8, 05-091 Ząbki

 

 

 

 

Dekanat oszmiański w 1784r. w świetle opisów parafii

Iwona Siwińska

Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Maroszka

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz [15.90 MB]

 

żródło: Internet

 

 

  Maria Rodziewiczówna

Strażniczka Kresowych Stanic

Nakładem wydawnictwa …