W rozdziale tym publikować będę informacje dotyczące książek związanych z Kresami lub których autorzy są z naszego Rodu. Proszę o nadsyłanie danych o książkach lub gotowe recenzje.
Kolekcja opowiada o wsi Bagramowo w obwodzie riazańskim, której właścicielami w XIX i na początku XX w. byli przedstawiciele rodów Rodziewiczów, Machtetów i Jurkiewiczów; Wśród nich są naukowcy, lekarze, nauczyciele i osoby publiczne. Książka zawiera materiały z okrągłego stołu „Madonna Riazańska”, zorganizowanego przez Muzeum Obrony i Frontu Krajowego z okazji 130. rocznicy urodzin nauczycielki i krytyczki literackiej Tatiany Grigoriewny Machtet-Jurkiewicz, wnuczki N.I. Rodziewicza. Wśród badań znajdują się materiały doktora filozofii A.W. Sołowjowa „Rodzina Rodziewiczów jest „kulturalnym gniazdem obwodu riazańskiego”, przewodniczącego komisji toponimicznej miasta Riazania N.A. Bułyczewa „O niezwykłej rodzinie Rodziewiczów i Machtetów”, „Wspomnienia Bagramowa” I.A. Lichariewej, wnuczki N.I. Rodzewicza i innych. Materiały uzupełniają fotografie.”
Streszczenie pochodzi z Riazańskiej Obwodowej Biblioteki Naukowej.
A.V.Mitin, N.Y.Fedotova „Opowieści Buzuluku. Księga 1. Rodziewiczowie, Zagorscy, Bołtunowowie”. Wydana w Jekaterynburgu przez wydawnictwo Ural Worker w 2020 roku, 108 stron z ilustracjami. ISBN 978-5-85383-790-4. Jest to książka o przedstawicielach buzułuckiej i petersburskiej gałęzi rodu (Gałąź Buzułuk i Gałąź Petersburg). „Książka opowiada o losach dwóch lekarzy, Ottona Adamowicza Rodzewicza i Siergieja Stanisławowicza Zagórskiego, oraz ich rodzin, którzy mieszkali w dzielnicy Buzułuku na przełomie XIX/XX w.
Ponadto zawiera wspomnienia o Buzułuku z przełomu wieków, napisane przez Jewgienija Witołdowicza Rodziewicza, którego rodzina została zmuszona do ucieczki do Polski w 1922 roku. Streszczenie zostało przygotowane przez autorów książki.
Krystyna Rodzewicz
Info o tomiku wierszy „Indeks Szczęścia”
Cóż jest Szczęście? Z czego się bierze? Skąd przychodzi? Czy można je w ogóle zdefiniować?
(…) Czyni to szczecińska Poetka, Krystyna Rodzewicz, debiutując tomikiem wierszy Indeks Szczęścia, w którym to zbiorze próbuje ponazywać swój świat uczuć, wrażeń, doznań, posegregować zdarzenia, wspomnienia, chwile ulotne teraźniejszości i oczekiwanie na …przyszłość. I nie jest to oczekiwanie bezrefleksyjne, to proces wciąż analizowany, dylematy jak te w wierszu Jak to nazwać
(…) Pragnąć i szukać spełnienia/ Czy spełniać się/ szukając pragnienia/ Odpowiadając na pytania/ do celu dochodzić Czy/ stawiając pytania cel odnajdywać//.
(…) Akcenty padają równo rozłożone na słowa, na znaczenia, na pojęcia, na emocje… egzystencja i transcendencja, materia i duch słowa, powaga i ironia, zabawa i kpina z tychże wszystkich znaczeń – to także charakterystyczna cecha języka/stylu Autorki Indeksu Szczęścia.
Nie stroni Krystyna Rodzewicz od języka kolokwialnego, przyznaje, że lubi w poetycki wywód wtrącić ironiczną puentę podkreślającą grę słów, ot choćby w wierszach: Stanąć na wysokości czy Wesele, pełnym także symbolicznych aluzji. Bawi się rymem i rytmem, niektóre z wierszy, z refrenami i melodią frazy, mogłyby być piosenkami. Czasem nawet aluzją do piosenki, np. Jeremiego Przybory i oryginalny dialog z tekstem Poety.
(…) Wielką urodą Indeksu Szczęścia są fotografie
(…) (ze wstępu: Szczęście zaakcentować w… Indeksie…)
Katarzyna Węglicka
Polacy z Kresów. Znani i nieznani
…
Książkę wydało Wydawnictwo Bellona
Katarzyna Węglicka
Polskie Kresy literackie
…
Książkę wydało Wydawnictwo Bellona
Grzegorz Rąkowski
Smak Kresów
…
Książkę wydała Oficyna Wydawnicza „Rewasz”
Sławomir Koper
Wielkie Księstwo Litewskie i Inflanty
…
Książkę wydało Wydawnictwo Bellona
Sławomir Koper
Kresy Południowo-Wschodnie
…
Książkę wydało Wydawnictwo Bellona
Stanisław Rodziewicz
Co człowiek Może ?
Interesujący opis życia piętnastoletniego chłopca, który z dnia na dzień musi podjąć trud dorosłego mężczyzny i decydować o swoim losie. Dzieje się to, kiedyjego ojciec, ogarnięty panicznym strachem przed wywózką na Sybir ze wschodnich terenów polskich, zajetych przez Sowietów 17 września 1939 r., zdecydował wysłać samego w 1945 r. do odradzającej się Polski w nieznay teren i do obcych ludzi.W książce zawarty jest opis dramatycznych przeżyć i trudności z jakimi musiał sie zmierzyć nieletni bohater. W książce zawarte są praktyczne wskazówki, np. jak walczyc z rakiem.
Książkę wydało Wydawnictwo Książy Pallotynów APOSTOLICUM, ul.Wilcza 8, 05-091 Ząbki
Dekanat oszmiański w 1784r. w świetle opisów parafii
Iwona Siwińska
Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Maroszka
żródło: Internet
Maria Rodziewiczówna
Strażniczka Kresowych Stanic
Nakładem wydawnictwa …
Alf Soczyński
Krew i ogień – Alf Soczyński
Dostępna jest ona jedynie na zamówienie w wydawnictwie internetowym My book w cenie 12pln.
Okładka
Recenzja
Przykładowy tekst
Artur Rodziewicz
Idea i forma. O fundamentach filozofii Platona i presokratyków
Pierwsza polska powojenna synteza klasycznej myśli greckiej od jej najstarszych źródeł po pisma Platona, uwzględniająca liczne komentarze sięgające późnej starożytności. Autor opiera ją na gruntownej egzegezie kluczowych dialogów Platona oraz na szczegółowej analizie obszernego korpusu literatury starożytnej, m.in. Theogonii Hezjoda, fragmentów przypisywanych Ferekydesowi z Syros, orfikom, szkole pitagorejskiej, Anaksymandrowi, Heraklitowi, czy Empedoklesowi. Omawiane źródła przytacza we własnym przekładzie, co czyni wywód terminologicznie spójnym. Rdzeń książki stanowi próba rekonstrukcji struktury myśli Greków opartej na binarnym systemie przeciwieństw: fizycznych (elementów), metafizycznych, epistemologicznych oraz etyczno-politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji zachodzącej między metafizyką i polityką. Strukturalna analiza źródeł pozwala autorowi wyprowadzić wniosek o jedności myśli greckiej, która w opisach świata fizycznego opiera się na przeciwieństwach, lecz zarazem wskazuje na czynnik uprzedni, pozbawiony opozycji. Wniosek ten dotyczy zwłaszcza filozofii Platona, z obecnym w niej, ignorowanym przez stulecia, rozróżnieniem na związaną z przeciwieństwami formę (eidos) oraz pozbawioną opozycji ideę (idea). To kluczowe rozróżnienie pozwala zdaniem autora na przywrócenie pełni barw blaknącemu obrazowi filozofii Platona, której bez odróżnienia formy i idei nie sposób zrozumieć. Książka adresowana jest zwłaszcza do filozofów, filologów, historyków i politologów.
ISBN: 978-83-229-3289-6
Liczba stron: 496
Format B5, oprawa twarda
Rok wydania: 2012
Katarzyna Barbara Rodziewicz
Swojskie widzenia..to nowa książeczka z wierszami, hymnami, piosenkami, rymowankami zakończona obrazkiem scenicznym
Jak napisała w posłowiu Anna Kajtochowa o Katarzynie Rodziewicz, że jest to postać niezwykła, która z wykształcenia jest pedagożką, z zawodu dziennikarką, z zamiłowania historyczką, z zawodu konserwatorką i architektem, w wolnych chwilach maluje, rysuje, projektuję wnętrza i kostiumy … oraz pisze (patrz zakładka Twórczość). Lekkość pióra, humor, dowcip charakteryzuje jej twórczość. W utworach jest tyle słońca, zabawnego żartu, satyry, że nawet w utworach z natury smutnych (po stracie najbliższych) przebija pozytywna refleksja i optymizm. W książeczce znajdują się 2 hymny: pierwszy dla młodzieży szkolnej noszącej imię admirała Unruga, drugi dla Rodu Rodziewiczów.Hymny te stanowią piękny pokłon przodkom, tradycji i patriotyzmowi.
Na okładce fotografia obrazu „Bal w mieście” na motywach Auguste’a Renoira wykonany przez Autorkę tomika.
Posłowie i redakcja: Anna Kajtochowa a wydało: Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwo Słowaków w Polsce (Kraków).
Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Na książkę składają się trzy opowieści o losach rodzin zamieszkujących przed wojną Kresy Wschodnie.Niektóre wątki znane miłośnikom twórczości Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, powracają tu uzupełnione i rozwinięte po latach, na przykład historia Hubalczyka Romana Rodziewicza czy dzieje rodu Jaxa Bąkowskich i ich krewnych Wartanowiczów – polskich Ormian, przed laty właścicieli rozległych winnic na Podolu.
Wśród drugoplanowych bohaterów tych opowieści nie brak osób znanych i zasłużonych dla polskiej kultury i historii, takich jak Melchior Wańkowicz, Maria Rodziewiczówna, generał Władysław Anders, major Henryk Dobrzański „Hubal”, marszałek Józef Piłsudski, generał Stefan Rowecki „Grot”. Tłem wydarzeń są zaś miejsca tragiczne wpisane w historię Polski i Polaków: Syberia, Kazachstan, Katyń, Auschwitz, Monte Cassino, ale również wojenne i powojenne skupiska polskości w Iranie, Afryce Południowej, Meksyku, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, jak i przedwojennych w Mandżurii.
Książka zawiera wiele niepublikowanych fotografii i dokumentów. Liczy 340 stron a wydana została w twardej okładce przez wydawnictwo Iskry.
Recenzje książki:
1. http://aleksandraziolkowskaboehm.blogspot.com/2012/06/lepszy-dzien-nie-przyszedl-juz.html
2. http://openlibrary.org/books/OL25334553M/LEPSZY_DZIEN_NIE_PRZYSZEDL_JUZ
Aleksandra Ziółkowska-Boehm – autorka kilkunastu książek, dokor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka m.in. amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2006/2007), kanadyjskiego Ministerstwa Kultury Ontario, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.Członek m.in. ZAIKS-u, Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy, amerykańskiego PEN CLUB-u (Nowy Jork). W 2001 r. otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction).
Wśród jej książek są publikacje poświęcone życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza (pisarz zapisał jej swoje archiwum i zadedykował drugi tom Karafki La Fontainea, Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza, Proces 1964 roku Melchiora Wańkowicza. Są także opowieści oparte na współczesnej polskiej historii, takie jak: Z miejsca na miejsce, Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża (która otrzymała nagrodę najlepszej książki roku 2006 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie). Inne książki to m.in. Dreams and Reality, The Roots Are Polish, Moje i zasłyszane, Kanada,Kanada, Amerykanie z wyboru, Korzenie są polskie, Nie tylko Ameryka, Podróże z moją kotką, Nie minęło nic, prócz lat (z Szymonem Kobylińskim). Swoje życie opisała w barwnej autobiografii Ulica Żółwiego Strumienia.Ostatnio wydane książki to: Otwarta rana Ameryki, Dwór w Kraśnicy i hubalowy Demeon i na tropach Wańkowicza po latach. W USA: Open Wounds – A Native American Heritage, On theRoad with Suzy:From Cat to Companion. W zapowiedzi: Kaia,Heroine of the 1944 Warsaw Rising (USA).
Aleksandra Ziółkowska-Boehm mieszka na stałe w Wilmington w stanie Delaware. Za zasługi w promowaniu Rodu Rodziewiczów (Roman Rodziewicz) otrzymała w 2007 r.honorowe członkostwo Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów.
Sławomir Koper
Życie prywatne elit artystycznych.
Sławomir Koper
Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej
Sławomir Koper
Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej
Piotr Jaźwiński
Oficerowie i dżentelmeni
Katarzyna Węglicka
Bliska Ukraina
Katarzyna Węglicka
Moja Litwa
Katarzyna Węglicka
Na dalekiej Ukrainie
Tadeusz Rodziewicz, Maria Wacławek
W książce przedstawiono zalety energetyki słonecznej i jej rosnące znaczenie w najbliższych latach. W Polsce ogniwa słoneczne nie cieszą się jeszcze dużą popularnością. Autorzy postawili sobie za zadanie zwiększenie zainteresowania nimi i dostarczenia informacji o działaniu współczesnych ogniw, a także ogniw uważanych za ogniwa następnej generacji oraz pokazanie celowości instalowania systemów PV w polskich warunkach klimatycznych.
W książce przedstawiono podstawowe zjawiska zachodzące w ogniwach PV, opisano konstrukcję współczesnych ogniw, omówiono sposoby optymalizacji sprawności ogniw jedno- i wielozłączowych, objaśniono mechanizm powstawania strat energetycznych przy konwersji fotowoltaicznej.
Książka jest adresowana do studentów mających zajęcia z odnawialnych źródeł energii na różnych kierunkach studiów, np. na inżynierii elektrycznej, inżynierii i ochronie środowiska, energetyce i elektrotechnice , mechatronice, fizyce, automatyce oraz dla wszystkich zainteresowanych ogniwami słonecznymi.)
Kazimierz Niechwiadowicz
Nad Gawią – nowa, bardzo współczesna i bardzo osobista książka Kazimierza Niechwiadowicza szuka wydawcy. (…) Może ujrzałbym walecznych rycerzy Wielkiego Księstwa jak poją konie w czystej Gawii? A może dziadka Bronisława okadzającego ule, babcie Marysię siedzącą z bojką do masła i siebie w krótkich spodenkach na szelkach, zapiętych z tyłu na krzyż?(…)
„Nad Gawią” Kazimierz Niechwiadowicz
Tutaj link do książki:
http://pawet.net/files/nad_gawia.pdf
Przemysław Włodek
Grzegorz Rąkowski
Tomasz Czerwiński
Katarzyna Węglicka
KRESOWYM SZLAKIEM – Gawędy o miejscach, ludziach i zdarzeniach.
Wyd. „Książka i Wiedza”, Warszawa 2005 r., str. 408, liczne ilustracje i mapy.
Katarzyna Węglicka
BIAŁORUSKIE ŚCIEŻKI – Gawędy kresowe. Wyd. „Książka i Wiedza”, Warszawa 2006 r., str. 424, liczne ilustracje i mapy.
Autorka jest rodem z Mławy, sercem kresowianka. Mieszka w Warszawie. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi lektoraty języków angielskiego i francuskiego. Współpracuje jako przewodnik i tłumacz z biurami podróży organizującymi wycieczki na dawne Kresy Rzeczypospolitej. Od wielu lat przemierza ziemie kresowe, dziś zapomniane i mało znane, w poszukiwaniu pamiątek przeszłości i pięknych krajobrazów, a zwłaszcza ciekawych ludzi kultywujących tradycje polskości. Urodę Kresów utrwala obiektywem aparatu fotograficznego i piórem.
W obu tych książkach widać pasję autorki w tropieniu dziejów kresowych, oraz świetny warsztat naukowy w dokumentowaniu ówczesnej epoki. W planach autorki są kolejne części nowej trylogii o Kresach – poświęconych Ukrainie i Litwie.
Oczekując na ich wydanie, jestem pewien, że będą również wyborne jak te wymienione, czytane jednym tchem.
Czesław Malewski
RODY SZLACHECKIE NA LITWIE W XIX WIEKU. Powiat lidzki. Wyd. autorskie, Wilno 2005 r., str.306, ilustracje, tabele i liczna bibliografia. Twarda okładka.
Autor jest historykiem specjalizującym się w epoce XIX w, i jest prezesem Towarzystwa Genealogicznego w Wilnie.
W swojej książce autor opisuje historię Ziemi Lidzkiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji XIX w. i podstawowy, tytułowy wykaz rodów szlacheckich. Wartość książki podnosi 60 stronicowy wykaz źródeł bibliograficznych z Państwowego Archiwum Historycznego Litwy w Wilnie.
Obecnie autor pracuje nad opracowaniem rodów szlacheckich powiatu trockiego a w zamierzeniach ma rody szlacheckie pow. wileńskiego.
Czesław Malewski
WILNO PO POLSKU. Wyd. „Świat Książki”, Warszawa 2007 r., str.430, kolorowe ilustracje, indeksy, wskazówki praktyczne. Niezwykle starannie opracowany, pod względem merytorycznym i graficznym (Cecylia Staniszewska), przewodnik po Wilnie.
Zawiera historię Wilna, na tle wielowiekowych i wielokulturowych dziejach miasta. Zabytki architektury, notki bibliograficzne o jego mieszkańcach, liczne cytaty z przedwojennych opracowań pozwalają ujrzeć to miasto również z okresu międzywojennego. Budynki, budowle, detale architektoniczne, kościoły i cmentarze, przechadzki ulicami o polskich nazwach pozwalają na dłużej zachować w naszej pamięci obraz tego miasta. Bardzo praktyczne są mapki na okładkach wewnętrznych jedna z 1937 r. i druga z 2007 r., które są pewnym symbolem połączenia przeszłości z przyszłością. Dobrym pomysłem jest klucz nazw ulic i placów, współczesnych nazw litewskich przedwojennych polskich. W przewodniku bardzo cenne są wskazówki praktyczne (wyróżnione żółtym kolorem) dotyczące komunikacji, cen, adresów instytucji, kawiarenek internetowych itd.
Gratulujemy autorom, bo wydaje się, że po przeczytaniu tej publikacji pobyt w Wilnie może się odbyć bez miejscowego przewodnika.