Polskie biało-czerwone barwy narodowe.

Prawda i mity.

Liczba osób o nazwisku RODZIEWICZ w Polsce.

Dzień flagi w Warszawie – 2 maja 2019 r.

BIAŁO-CZERWONY KOROWÓD

 

 

450 rocznica Unii Lubelskiej petycja do Senatu

Senat 450 rocznica Unii Lubelskiej

Środa, 11 lipca 2018 r. – Lublin – odsłonięcie Pomnika Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

Uroczystości rozpoczną się o g. 12.00 – Mszą św. w Kościele Garnizonowym NMP przy al. Racławickich 20. Następnie będzie miał miejsce pochód ulicami miasta: „Marsz Pamięci” na Skwer Ofiar Wołynia. I tam rozpoczną się uroczystości z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Ofiar Wołynia i Kresów. Prawda o tym ludobójstwie, była skrywana i zakłamywana przez 70 lat. Przychodząc dajesz świadectwo prawdzie o historii naszej Ojczyzny. Uroczystość została objęta honorowym patronatem: Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnek, Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Prezesa Jarosława Szarek, Marszałka Wojewódzwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

 

 

Chorągiew Rzeczypospolitej na Pałac Prezydencki

Moja batalia o jej przywrócenie do życia publicznego

 

Obywatelska inicjatywa  Leszka Rodziewicza w reaktywowania Chorągwi Rzeczypospolitej w formie petycji skierowanej do Senatu była nagłośniona w mediach.

 

Wręczenie Medal Hereditas Saeculorum Katarzynie Rodziewicz

 

 

Uroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum laureatom piątej edycji marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków” odbyło się w sobotę (10 września) w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach (powiat mogileński). To wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków.

Medal za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków, między innymi otrzymała:

• Katarzyna Barbara Rodziewicz, właściciel dworu w Sielcu (powiat żniński). Kapituła doceniła zabezpieczenie zabytkowego dworu przed zniszczeniem i doprowadzenie go do stanu umożliwiającego użytkowanie na cele mieszkaniowe (górna kondygnacja) i publiczne (parter, a także park oraz dworska nekropolia), wykonane wyłącznie siłami i środkami Właściciela.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

ZJAZD RODOWEGO STOWARZYSZENIA RODZIEWICZÓW

facebook.com/leszekrodziewicz

Ostróda, dnia 30.05.2017r.

 

NOWA KSIĄŻKA HENRYKA RODZIEWICZA!

 

 

Gubińska Nagroda Kulturalna im.Corony Schroter

3 czerwca 2016 r. podczas otwarcia 55 Wiosny nad Nysą Edmundowi Rodziewiczowi została wręczona przez Kapitułę Gubińska Nagroda Kulturalna im.Corony Schroter za całokształt działalności w dziedzinie muzyki oraz promowania miasta Gubina.
Serdeczne Gratulacje.

 

 

X ZJAZD RODU

PROMOCJA DOKTORANTÓW W UNIWERSYTECIE SZCZECIŃSKIM

3 grudnia 2015 r. w Sali Senatu US odbyła się doniosła uroczystość promocji doktorów i doktorów habilitowanych Uniwersytetu Szczecińskiego. Z rąk rektora US dyplomy doktora habilitowanego otrzymało 7 osób a wsród nich dr hab.Barbara Rodziewicz a Wydziału Filologicznego US. Gratulujemy.

 

Apel do Prezydenta Andrzeja Dudy

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz

Zaproszenie na Mszę Świętą za duszę Marii Rodziewiczówny

 

 

Sukces Emilii Rodziewicz

Emilia Rodziewicz ur. 12.08.1998 w Międzyzdrojach,mieszka w Gdańsku. Gdzie uczęszcza do drugiej klasy Liceum Plastycznego. Zainteresowania: grafika komputerowa, rysunek, malarstwo.japonistyka (opanowane podstawy języka japońskiego). Miała już pierwszą indywidualną wystawę swoich prac. Szkoła planuje na początku grudnia zorganizować jej drugą wystawę w Domu Technika NOT w Gdańsku.Otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz

 

Katarzyna Barbara Rodziewicz – Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej

w kategorii NAGRODA KRAJOWA DLA OSÓB FIZYCZNYCH za:
rewaloryzację zespołu dworsko – pałacowego w Sielcu i powołanie do życia Dworu Marzeń i Izby Admiralskiej Józefa Unruga, propagowanie wiedzy i pielęgnowanie pamięci o tym wielkim Polaku.
Przewodniczaca Kapituły Konkursu Maria Pończak-Pozdziej

 

 

Apel do Prezydenta Dudy

 

Pogrzeb „Najwierniejszego z Wiernych”

Takie motto znajduje się na płycie nagrobnej katakumb, gdzie spoczęły doczesne szczątki Wielkiego Polaka Romualda Rodziewicza „Romana” (18.01.1913-24.10.2014). Uroczystości pogrzebowe odbyły się 12 czerwca 2015 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, która celebrowali: proboszcz parafii ppłk.Kozicki i ks.S.Woyczyński, który opiekował się zmarłym przez ostatnie 4 lata w domu opieki „Jasna Góra” w Anglii. Zmarłego żegnała rodzina: syn Leon i córka Helen w otoczeniu znajomych, przyjaciół, harcerzy, delegacji Wojska Polskiego, kombatantów oraz delegacji naszego Stowarzyszenia z honorowym Prezesem Leszkiem Rodziewiczem na czele.

Po mszy św. do której asystowała wojskowa kompania honorowa garnizonu Warszawa urnę z prochami śp. ppłk. Romualda Rodziewicza „Romana” przewieziona na cmentarz Powązki Wojskowe na którym do orszaku pogrzebowego dołączyła orkiestra wojskowa a także kompania honorowa. Przed złożeniem urny do grobu zmarłego pożegnali: syn Leon, ks.Woyczyński, Leszek Rodziewicz, przedstawiciel harcerzy oraz Ryszard Filipski (odtwórca roli mjr.Hubala w filmie „Hubal”). Po złożeniu urny w grobie (kwatera D19) miejsce pokryły wieńce i wiązanki kwiatów…

W tej krótkiej notatce nie sposób zawrzeć informacji o bogatym życiorysie „Romana”, warto jednak podkreślić jego cel – wolność Polski. Temu celowi podporządkował się zaczynając jako podoficer 102 i 110 Rezerwowego Pułku Ułanów, jako ochotnik w oddziale mjr.Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, jako wywiadowca wywiadu wojskowego, jako żołnierz Obwodu AK Wołożyn i Oszmiana, więzień obozów koncentracyjnych aby po odzyskaniu niepodległości wstąpić do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech i z nim pojechać do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał na emigracji.

Szczegółowy, barwny i niespotykany życiorys naszego Kuzyna opisała Aleksandra Ziółkowska-Boehm w książce „Z miejsca na miejsce”, której fragmenty zamieszczone są na tej stronie w podrozdziale” Wspomnienia”. Ta smutna ceremonia wymaga podziękowań dla jej organizatorów: Departamentu Uroczystości Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na czele z jej szefem Janem Stanisławem Cichanowskim i operatywnym zespołem (zapewnienie transportu, zabezpieczenie medyczne itd), Proboszczowi parafii ks.ppłk Władysławowi Kozickiemu i dowódcy kompani honorowej mjr.Tomczykowi oraz obsłudze z Przedsiębiorstwa Pogrzebowego „Ratuszowa”. Dziękujemy wszystkim..

 

 

Odczyt na Zamku Królewskim i 2 maja u Prezydenta

Z rekomendacji Rodu Rodziewiczów Szkoła z Bydgoszczy została uhonorowana przez Prezydenta RP flagą.

 

 

Artykuł z www.gazetapatria.pl – Rzeczpospolita Obojga Narodów – śladami jej patriotów

Przejdź na www.pomorska.pl

 

W Noc Muzeów do Muzeum Katarzyny Rodziewicz przyszło ponad 100 osób.

Przejdź na www.pomorska.pl

 

IX ZJAZD RODU RODZIEWICZÓW…

Zgodnie z ustaleniami z ubiegłorocznego zjazdu w dn. 4-7-2015 r. odbędzie się IX zjazd Rodu Rodziewiczów.

Wyżywienie i noclegi organizujemy we własnym zakresie (kolacje wspólne). Dla kuzynów rezerwację noclegów w cenie 30zł. za nocleg w pensjonacie „Korona” zabezpieczyć może Leszek Rodziewicz z Ostródy po uprzednim kontakcie – leszekrodziewicz@wp.pl

Nie planujemy osobnych zaproszeń listownych, licząc na wzajemne telefoniczne kontakty kuzynów. Dla kuzynów, którzy nigdy na zjeździe jeszcze nie byli stanowić to może pewne utrudnienie, ale napewno będzie rekompensowane świetną atmosferą.

Pozdrawiamy licząc na spotkanie,
Włodek Rodziewicz – wlodekrodziewicz@wp.pl

 

Aleksandra Ziółkowska-Boehm

KSIĘGARNIA DOM KSIĄŻKI MDM
WYDAWNICTWO „ISKRY”
ZAPRASZAJĄ NA SPOTKANIE AUTORSKIE
ALEKSANDRY
ZIÓŁKOWSKIEJ-BOEHM

 

Autorki cyklu książek o Melchior ze Wańkowiczu, losach emigrantów polskich w Ameryce, Zesłańców Syberyjskich, Powstańców Warszawskich, Bohaterów bitwy o Monte Cassino.

Laureatki Złotego Exlibrisu, Nagrody Stanu Delaware, Medalu Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Wieczór prowadzi Barbara Wachowicz

Dnia 18 maja 2015 (poniedziałek), godzina 18:00
Księgarnia Dom Książki MDM
Ul. Koszykowa 34/50

 

„Są to obrazki z życia Człowieka, którego znałam: Wańkowicz i jego pisanie, Wańkowicz i jego dom, Wańkowicz i jego otoczenie… Byłam cząstką tego otoczenia… Życie w bliskości Wańkowicza nigdy nie było nijakie, zawsze intensywne, nasycone barwą…”

Aleksandra Ziółkowska-Boehm „Blisko Wańkowicza”

 

 

Aleksandra Ziółkowska-Boehm z mężem Normanem organizowali Kościuszkowski wieczór Barbary Wachowicz w Filadelfii.

 

SZLACHETNA PACZKA

 

O Polskich Barwach Narodowych

Leszek Rodziewicz, Wilno dn. 16 11 2014

 

 

Odszedł najstarszy z Rodu…

 

Śp. Romuald „Roman” Rodziewicz, Ostatni Hubalczyk zmarł w piątek 24 października 2014 r. o godz. 4:20 nad ranem w Domu Opiekuńczym „Jasna Góra” w Huddersfield. Pogrzeb w czwartek dnia 6 listopada br. o godz. 13:30 w k-le polskim w Huddersfield. Godz. 15:15 krematorium, potem spotkanie w sali parafialnej w Huddersfield.

…Ostatnie słowa jakie powiedział do mnie „Roman” dn 2 VIII 2014 w sobotę, podczas wywiadu na spotkaniu z Nim w domu opieki w Huddersfield: …”Po prostu chcieliśmy walczyć. Szukaliśmy walki a Niemcy szukali nas i w ten sposób ciągle potyczki były. Człowiek wtedy nie myślał, że może być ranny czy zabity czy coś. W ogóle takie myśli nie przychodziły do głowy. Jak tylko wojna zaczęła się, to pierwszy oddział do którego dołączyłem – to hubalowski oddział był… ”

Odszedł do Pana na spotkanie ze swym Dowódcą Majorem Hubalem – Romuald „Roman” Rodziewicz, Ostatni Hubalczyk, aby pełnić wieczną wartę. „… w całej Polsce tylko my…”, Hubal.

Drogi Romanie, wachmistrzu Wojska Polskiego – czuwaj z góry nad nami, potomkami walecznych synów polskiej ziemi, byśmy za Polskę szli do ostatniej kropli krwi.

 

Uroczystości 150-lecia urodzin i 70-lecia śmierci Marii Rodziewiczówny

 

Witam serdecznie

Jako jeden z inicjatorów działań zapraszam do wzięcia udziału w uroczystościach poświęconych 150-rocznicy urodzin i 70-tej rocznicy śmierci Marii Rodziewiczówny.
Odbędą się one w miejscowości Żelazna koło Skierniewic, gdzie 6 listopada 1944 roku, po wyjściu z Powstania Warszawskiego, w nieistniejącej już leśniczówce Leonów zmarła wyjątkowa osoba – Maria Rodziewiczówna. Dzięki licznemu gronu przyjaciół pisarki zostanie na trwałe godnie upamiętniony ten fakt.
Będą to jedyne polskie obchody poświęcone pisarce w tym roku. W Republice Ściborskiej stale jest czynna duża wystawa poświęcona Marii Rodziewiczównie oraz budowane jest jej muzeum (w formie repliki chaty leśnych ludzi).

Maria Rodziewiczówna to wyjątkowa postać w polskiej historii i polskiej literaturze. Ale niestety dzisiaj zapomniana… To ikona Powstania Warszawskiego, Strażniczka Kresowych Stanic – symbol przedwojennych kresów, autorka 44 powieści, a wśród nich – Lata Leśnych Ludzi – najbardziej harcerskiej i ekologicznej z polskich książek (choć słowa takie w niej nawet nie padają…) – to od tej powieści m.in. powstał ruch puszczański w polskim harcerstwie i zaczął się rodzić ruch ekologiczny. Maria Rodziewiczówna, to niezwykły symbol pracowitości, patriotyzmu, chrześcijaństwa, jedyna pisarka, która swoje słowa wprawiła w czyn.
BARDZO PROSZĘ O PRZEKAZANIE TEJ INFORMACJI WSZYSTKIM OSOBOM DLA KTÓRYCH JEST TO WAŻNA POSTAĆ. Nasze możliwości kontaktowe i promocyjne są ograniczone, a wszak żyje wiele osób dla których pisarka jest Kimś bardzo ważnym. Za taką pomoc bardzo dziękujemy.

W ramach uroczystości zapraszam też na prezentację podsumowującą moje dotychczasowe badania poświęcone pisarce oraz powstaniu książki Lato Leśnych Ludzi. W Żelaznej zaprezentuję część zbiorów muzealnych związanych z Marią Rodziewiczówną.
W załączeniu przesyłam program uroczystości.

Serdecznie zapraszam,

Dariusz Morsztyn

 

Echa Unii Horodelskiej w Wilnie

 

źródło: Wilnoteka

 

VIII Zjazd Rodu Rodziewiczów, Radziewiczów, Rodzewiczów, Radzewiczów i Rudziewiczów.

 

CHORĄGIEW  RZECZYPOSPOLITEJ NA PAŁAC PREZYDENCKI

 

Historia dzwonu MARIA

W stolicy Białorusi – Mińsku znajduje się mauzoleum żołnierzy białoruskich poległych w Afganistanie, które wchodzi w skład Białoruskiego Państwowego Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, opiekę nad nim sprawuje Białoruski Związek Weteranów Wojny w Afganistanie. W podziemiach wieży znajduje się niewielki dzwon w wymiarach: średnica 55 cm, wysokość 52 cm. Na czaszy dzwonu znajduje się patriotyczna dedykacja poświęcona Marii Rodziewiczównie (patrz foto.), nie ulega żadnej wątpliwości, że to dzwon MARIA. Nie znana jest droga jaką ta pamiątka przebyła, by znaleźć się w tym osobliwym miejscu, ale znana jest jego historia powstania. Wróćmy do czasu, gdy w 1881 roku młoda Maria Rodziewiczówna została zmuszona sytuacją życiową do zajęcia się majątkiem rodzinnym – Hruszowa, leżącym w powiecie kobryńskim, pomiędzy Antopolem a Horodcem (Polesie). Z niewielkimi przerwami, wynikającymi z zawirowań historycznych, trwało to do wybuchu drugiej wojny światowej. Tam też napisała większość swych utworów. Współżycie i współpraca z miejscową, głównie prawosławną, ludnością nie układała się chyba tak źle (na przykład wszyscy chłopi objęci byli opieką medyczną), choć nie obyło się bez pewnych zgrzytów i momentów wręcz tragicznych. Czytamy o tym w biogramie Rodziewiczówny zamieszczonym w XXXI tomie Słownika Biograficznego: „[…] w r.1890 prasa warszawska doniosła o czynnym zelżeniu (pobiciu) przez Rodziewiczównę pastucha z Antopola, grożącym pisarce dwutygodniowym aresztem, zakończonym jednak umorzeniem postępowania śledczego, po wypłaceniu powodowi 5 rb. W grudniu 1900 spotkała Rodziewiczównę chłopska zemsta w postaci podpalenia zabudowań jednego z folwarków (spaliła się stodoła z całą krescencją, młocarnia i obora, a w niej 50 sztuk bydła rogatego).”

 

 

Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia 2013 r.

 

 

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbyło się w sposób tradycyjny: nomincje generalskie i odznaczenia, defilada oraz spotkanie z Prezydentem. W defiladzie brały udział grupy rekonstrukcyjne w ubiorach okresu wojen bolszewickich oraz pododdziały we współczesnych ubiorach różnych rodzajów wojsk. Pokazano także sprzęt z dawnych czasów oraz współczesne wyposażenie naszych wojsk. Bardzo ciekawy eksponat w tegorocznym pokazie był francuski czołg Renault FT-17 z 1920 r., który był na wyposażeniu naszych wojsk.

 

AWANS

Szanowny Panie Prezesie,
Mam zaszczyt poinformować , że
decyzją nr 1908/Kadr Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 sierpnia 2013 r.
Pan Romuald RODZIEWICZ
został mianowany na stopień PODPUŁKOWNIKA.

 

GRATULACJE!

 

Proszę o informację, gdzie planowane jest uroczyste wręczenie aktu mianowania.
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

 

Z poważaniem

mjr Bogdan SOWA

Specjalista

Departament Kadr MON

 

Informacja o obchodach 70 Rocznicy pamięci ofiar banderowskiego ludobójstwa.

Przygotowywane przez stronę społeczną (kresowe organizacje i komitety) uroczystości w Warszawie miały charakter publiczny i masowy. Organizatorzy zaprosili na  nie wszystkich chętnych, w szczególności polskie władze państwowe. Na obchody składały się:

Msza żałobna, odprawiona 11 lipca 2013 o godz. 12.00 na Placu Trzech Krzyży,
Marsz Pamięci z Placu Trzech Krzyży, Nowym Światem do Krakowskiego Przedmieścia.(patrz foto).
Koncert okolicznościowy (Koncert Pamięci)

Z tych uroczystości zamieszczamy kilkanaście zdjęć.

 

 

Dzień Flagi

Z okazji Dnia Flagi honorowy  prezes naszego Stowarzyszenia – Leszek Rodziewicz w dn. 7 maja br. odwiedził podwarszawską Wesołą. W Gimnazjum nr.119 im.Marszałka Józefa Piłsudskiego a potem w Domu Kultury wygłosił prelekcję o genezie Dnia Flagi oraz skrytykował pojawiające się w mediach z tej okazji interpretacje powstania polskiej flagi.Poniżej zamieszczamy skan dokumentu źródłowego dotyczącego powstania polskich barw narodowych.

 

 

 

Uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. normującą kwestię polskich barw narodowych (oryginał znajduje się w Bibliotece Polskiej w Paryżu).

 

 

 

 

Dnia 11 stycznia 2013 r. zmarł Czesław Rodziewicz

 

więcej w dziale twórczość

 

 

100 – lecie urodzin „Romana” Romualda Rodziewicza

 

 

więcej w dziale Kronika

 

Konto naszego Stowarzyszenia.

mamy nowe konto: 98 1020 3613 0000 6702 0099 3287

PKO BP oddział Ostróda

 

Prosimy o wpłacanie aktualnych składek (a jak ktoś może to i zaległych) w rocznej wysokości: głowa rodziny – 60 pln, członek rodziny – 30 pln. a emeryci i renciści – 20 pln. Z podaniem swoich danych osobowych i okresu opłaty.

 

 

Muzeum Marii Rodziewiczówny

11 lipca br. przedstawiciele naszego Stowarzyszenia odwiedzili w Republice Ściborskiej, Muzeum Marii Rodziewiczówny. Pomysłodawcą i jego twórcą jest Dariusz Morsztyn, który nie szczędzi czasu, sił  i pieniędzy w realizacji swoich zamierzeń w budowie Muzeum Marii Rodziewiczówny na północnych krańcach Polski. Stworzył on muzeum od podstaw na terenie, który przypominać może dzikie ostępy opisane przez Marię Rodziewiczówną w powieści Lato Leśnych Ludzi. Książka ta stanowi zresztą motto niezmordowanego działania Darka w realizacji pomysłu stworzenia Muzeum i wykonania repliki Chaty Leśnych Ludzi.

 

 

VII  Zjazd Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, Radziewiczów,  Rodzewiczów, Radzewiczów i Rudziewiczów w Międzywodziu, zakończony.Sprawozdanie w zakładce ZJAZDY.

 

 

Aleksandra Ziółkowska-Boehm w Polsce

Po ponad rocznej nieobecności przybyła do Polski, mieszkająca na stałe w USA, p.Aleksandra Ziółkowska-Boehm. Autorka wielu książek w których powraca do minionych lat opisując życie nieprzeciętnych ludzi uwikłanych w dramatyczne przeżycia, swoje, bliskich i nieznajomych. Autorka, która jest honorowym członkiem naszego Stowarzyszenia będzie m.in. promować swoją nową książkę (patrz zakładka – książki) – Lepszy dzień nie przyszedł już, w której m.in. opisuje losy naszego kuzyna „Romana” Romualda Rodziewicza. Krótki pobyt p.Aleksandry w Polsce przewiduje spotkania z miłośnikami jej twórczości.

 

 

 

Wieści z Republiki Ściborskiej

Oferta turystyczna.

W załączeniu przesyłamy najnowszą, letnią ofertę dla grup i turystów indywidualnych.
Zapraszamy do korzystania z nowych produktów.
Produkt roku.
Republika Ściborska otrzymała za 2011 rok tytuł najlepszego produktu turystycznego.
Tytuł ten przyznawany jest przez kapitułę Polskiej Organizacji Turystycznej.
Na stronie www.biegnacy-wilk.pl można przeczytać relacje z ostatniej wyprawy Biegnącego Wilka na wyścig Finnmarkslopet (1000 km).
Niebawem wspomnienia i wystawa fotograficzna.

 

Zadania Stowarzyszenia Odra – Niemen 2011/2012

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz

 

99 lat ostatniego z Hubalczyków –Romana Romualda Rodziewicza, gałąź Oszmiana 1

18 stycznia 2012 r. w Domu Opieki „Jasna Góra” w Hudersfield, w hrabstwie West Yorkshire (Wielka Brytania) miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Właśnie w tym dniu, obchodził swoje 99. urodziny, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala, Romuald Rodziewicz „Roman”. Zebrani na uroczystości pensjonariusze ośrodka oraz opiekunowie, zgotowali zacnemu Jubilatowi wspaniałe przyjęcie na którym nie zabrakło tradycyjnego urodzinowego torta, udekorowanego liczbą „99”.

Wśród najserdeczniejszych życzeń i wielu serdeczności kierowanych do Jubilata, najczęściej przewijało się życzenie trwania w dobrym zdrowiu przez kolejne lata życia. Do tych życzeń przyłącza się również Redakcja www.majorhubal.pl, wraz z całą hubalową społecznością skupioną wokół naszej strony, życząc Panu Romanowi dużo zdrowia, pogody ducha i radości na każdy kolejny dzień. Wszystkiego najlepszego!

Romuald Rodziewicz „najwierniejszy z wiernych” i najbardziej oddany Majorowi żołnierz, przeszedł z „Hubalem” cały szlak bojowy Oddziału, od Puszczy Augustowskiej aż do Anielina, gdzie 30 kwietnia 1940 r. bohaterska śmierć mjr Henryka Dobrzańskiego zakończyła epopeję Hubalczyków. Gdy zakończyła się wojna, jako żołnierz II Korpusu Polskiego został przeniesiony do Anglii gdzie został zdemobilizowany i na stałe osiadł w tym kraju. Rozpoczął pracę zawodową, założył rodzinę a także przez długie lata opiekował się Polskim Ośrodkiem Harcerskim w Fenton. Mimo, że mieszka w Anglii, nigdy nie utracił kontaktu z Ojczyzną. Czynnie działał w Klubie Hubalczyków skupiających żołnierzy OWWP, prawie każdego roku odwiedzał Polskę, spotykając się z młodzieżą szkół noszących imię Majora a przede wszystkim biorąc udział w rocznicowych uroczystościach przy szańcu w Anielinie, gdzie swoja obecnością i opowieściami dawał świadectwo walki i bohaterstwa swojego Dowódcy. W ostatnich latach (kiedy nie pozwalało już zdrowie), wizyty w Polsce były coraz rzadsze aż w końcu zmuszony został osiąść na stałe w Huddersfield w polskim Domu Opieki Jasna Góra.

źródło:www.majorhubal.pl

 

Zespół „Kułansaz” z Kazachstanu w Polsce w Wolinie.

W dniu 20 grudnia br. Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Frankowski, Wiceprzewodniczący RM Czesław Zieliński, radni Rady Miejskiej w Wolinie, w Sali obrad Rady Miejskiej przywitali gości przybyłych z odległego Kazachstanu. Czterdziesto osobowy zespół folkowy „Kułansaz” powstał w 1980 roku w Almatinskim obwodzie Republiki Kazachstan. W 2010 r zespół odmłodził się i odrodził. Do składu zespołu doszli młodzi absolwenci muzycznych konserwatoriów i szkół muzycznych. Skład zespołu jest bardzo bogaty w kazańskie folklorystyczne instrumenty.

Razem z instrumentalną grupą skład zespołu tworzą jeszcze soliści, wokaliści i tancerze.
Repertuar zespołu jest bardzo nasycony: folklorem, twórczością rodzimych kompozytorów, pieśniami tańcami narodu kazańskiego i innymi.

W 2011 roku zespół został laureatem konkursu folklorystycznej muzyki „Muzyka wieków”. Swoją twórczość pokazał w Korei 2009 r. i w Moskwie 2011r. Zespół cały czas doskonali się i poszukuje nowych inspiracji. Przyjazd tak barwnej grupy, to efekt współpracy gminy Wolin z organizacją Twórczości i Kultury „ART.-CENTER” w Moskwie, Stowarzyszeniem Rodu Radziewiczów z Prezesem Leszkiem Rodziewiczem na czele oraz gazetą rosyjską wydawaną w Moskwie, a traktującą o wydarzeniach kulturalnych. W programie pobytu zespołu z Kazachstanu, oprócz ich udziału w Świątecznym Jarmarku w Wolinie, jest występ w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wisełce oraz w Domu Kultury w Golczewie podczas wigilijnego spotkania Burmistrza Golczewa z mieszkańcami. Nasi goście, jak dotąd zwiedzili Muzeum Regionalne w Wolinie, a także odwiedzili Międzyzdroje, a tam Muzeum Figur Woskowych.

 

więcej www.wolin.pl/wolin/index.php

 

Wieści z Republiki Ściborskiej dla miłośników przyrody, literatury, polskiej kultury i leśnych harcerzy.

Wystawa poświęcona Marii Rodziewiczównie

Zapraszamy do odwiedzin w Republice Ściborskiej wystawy poświęconej Marii Rodziewiczównie oraz historii powstania powieści – Lato Leśnych Ludzi.
Od 3 lat Dariusz Morsztyn –Biegnący Wilk prowadzi badania poświęcone tej niezwykłej książce. Udało się odkryć prawdziwą historię z nią związaną, a nawet miejsce gdzie (dawne Polesie – obecna Białoruś) stała, wybudowana w 1911 roku legendarna i autentyczna!
chata leśnych ludzi.

 

Lato Leśnych Ludzi

W Galerii “U Jasia” w Republice Ściborskiej jest otwarta wystawa fotograficzna poświęcona Marii Rodziewiczównie i historii powstania książki “lato Leśnych Ludzi”. Jest to zwieńczenie naszych 3-letnich prac badawczych głównie na Białorusi. W których m.in. odkryliśmy autentyczne miejsce gdzie stała, wybudowana w 1911 roku słynna chata leśnych ludzi. Na wystawie znajduje się około 100 fotografii i 250 eksponatów (w tym bezpośrednio związanych z Marią Rodziewiczówną).

Otwarciem wystawy oficjalnie otworzyliśmy Rok Rodziewiczówny w Republice Ściborskiej.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zbudować replikę chaty leśnych ludzi i na stałe będzie tam zainstalowane Muzeum Marii Rodziewiczówny.

Odznaczenie Zasłużony dla kultury polskiej.

Dariusz Morsztyn otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznakę “ Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.

Wręczenie odbyło się podczas otwarcia Filharmonii Olsztyńskiej.

 

 

Dn 07.06.2011 Lublin

TOWARYSTWO PRZYJACIÓŁ GRODNA i WILNA ODDZIAŁ w LUBLINIE

 

do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

 Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Od dłuższego już czasu napływają do Polski niepokojące informacje o losie Polaków zamieszkujących od wieków dawne ziemie Rzeczpospolitej dziś będących obywatelami Republiki Litewskiej. Jak widać działania represyjne podjęte po III rozbiorze wobec Polaków przez Rosję carską kontynuowane przez Litwę na terenach Kowieńszczyzny w latach 1918-39, a następnie przez Związek Sowiecki na obszarach b. województwa wileńskiego nie straciły na aktualności. Wbrew różnym oficjalnym enuncjacjom i prawu europejskiemu w odniesieniu do mniejszości polskiej władze Republiki Litewskiej nie stosują się ani do własnych obietnic ani podpisanych umów między narodowych.

Kwestie te odnoszą się tak do sprawy zwrotu ziemi dawnym właścicielom – Polakom, zrealizowanej połowicznie tylko na obszarach odległych od stolicy Wilna i jego przedmieść, tam gdzie Polacy nie stanowią liczebnej większości. Inny problem to wbrew prawu europejskiemu nakładanie kar finansowych w miejscowościach zamieszkanych przez Polaków za umieszczanie tablic informacyjnych po polsku i litewsku pod szyldem ochrony języka państwowego. Inne kroki które możemy nazwać walką z polskością to stworzenie takich okręgów wyborczych w których zawszę przewagę liczebną posiadała by ludność litewska (wyjątkiem obszar wileńsko – solecznicki). Drastyczny charakter ma nowa ustawa oświatowa która m.in. w każdym przypadku małej liczby uczniów w danej miejscowości przewiduję likwidację każdorazowo szkoły z językiem nie litewskim czyli polskim.

Wobec powyższego domagamy się od najwyższych władz wykonawczych Rzeczypospolitej zdecydowanej reakcji na taką politykę wobec naszych Braci zamieszkujących te ziemie od setek lat, którzy pragną pozostać przestrzegającymi prawo obywatelami Republiki Litewskiej, ale zachowującymi swój język, kulturę i poczucie wspólnoty duchowej jaką tworzyła i tworzy Rzeczpospolita Polska

Otrzymują:

Prezes Kancelarii Rady Ministrów Donald Tusk

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski

Za Zarząd Oddziału

Prezes Tomasz Rodziewicz

dr Leszek Czarnecki

 

Odpowiedź na list:

 

 

 

 

Nieznana Ameryka na fotografiach

 

 

 

Małgorzata Radziewicz prezentuje nową wystawę fotografii Wiesława Pikuli, w nyskim muzeum (fot. Bartosz Bukała)

To wystawa nieprawdopodobnie piękna, pokazująca nieznane nam stany Arizona, Utah, Kalifornia, Wyoming, czy Południowa Dakota. Zdjęcia zostały wykonane z okna samolotu – wyjaśnia Małgorzata Radziewicz. Autor od wielu lat mieszka w Ameryce, patronat nad tą wystawą objął Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych.

Wernisaż, połączony z projekcją filmu autorstwa Wiesława Pikula, odbył się 5 sierpnia br. w nyskim muzeum. Wystawę zaś będzie można oglądać do 20 września.

 

Pałac Prezydencki 04.06.2011

 

 

 

Rok Marii Rodziewiczówny – BUDOWA MUZEUM

inicjatywa Dariusza Morsztyna – list.

 

 

Stadion Narodowy w Warszawie

 

 

 

Iluminacja warszawskiej starówki 2010/2011

 

 

Dobry prezent…

 

Z serii „Biblioteczka Rodu Rodziewiczów” ukazała się już 4 pozycja „Wojenne losy Rodziewiczów” stanowiąca obszerny zbiór wspomnien 12 autorów.
Książka liczy 392 strony, zawiera fotografie autorów, mapki oraz liczne przypisy.
W miękkiej okładce kosztuje 50 pln. + koszt przesyłki, (w Warszawie dostarczana jest bezpłatnie).

Zamówienia proszę kierować : wlodekrodziewicz@wp.pl

 

 

 

 

 

Polskie książki na Wileńszczyznę

Jest to inicjatywa, dzięki której polskie dzieci na Litwie będą miały literaturę nie tylko do poduszki.
Bogdan Rodziewicz, znany w Grudziądzu lekarz, członek Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy, Klubu Integracji Europejskiej, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, zainicjował akcję zbierania książek dla polskich dzieci na Litwie.

Bogdan Henryk Rodziewicz liczy na spory odzew akcji. Sam, jak mówi, załatwi transport książek na Wileńszczyznę. Bogdan Henryk Rodziewicz pochodzi z małej liczącej dziś 6 tysięcy mieszkańców miejscowości Niemenczyn koło Wilna.
Na wileńszczyźnie ukończył szkołę podstawową, średnią oraz studia medyczne. Do Grudziądza przyjechał na praktyki lekarskie i już został. Mimo swoich 75 lat wciąż pracuje jako patomorfolog w grudziądzkim szpitalu.

Bogdan Rodziewicz z kuzynem Piotrkiem z Lublina podczas VI Zjazdu Rodu Rodziewiczów.

 

 

Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie – Piatichatkach

25 września br., z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski złożył wizytę na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Pietiechatkach.

W składzie delegacji oprócz oficjeli wzięli udział przedstawiciele Rodzin Katyńskich, przedstawiciele kościołów i wyznań religijnych oraz liczna grupa dziennikarzy. Stronę ukraińską reprezentował Premier Mykoła Azarow i Gubernator Obwodu Charkowskiego Mihajło Dubkin.

Na cmentarzu w Piatichatkach. po hymnie Rzeczypospolitej Polskiej wykonanego przez Orkiestrę Reprezentacyjną WP przemówienia wygłosili: Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski, Premier Ukrainy Pan Mykoła Azarow i przedstawicielka Rodziń Katyńskich Pani E. Gruner-Żarnoch.
Po Mszy Świętej celebrowanej przez biskupa diecezjalnego Ks.Bp. Mariana Buczka odbyły się modlitwy ekumeniczne: rzymsko-katolickie, prawosławne, ewangielicki i muzułmańskie.

Po apelu poległych, pod obeliskiem w części katolickiej cmentarza wieńce złożyl: Prezydent RP, Premier Ukrainy, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, Przedstawiciele MON, przedstawiciel Ambasady Węgierskiej i przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i przedstawiciele Rady Ochrony Pamieci Walk i Męczeństwa.

Po zakończeniu uroczystości Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami Rodzin Katyńskich, a także z przedstawicielami mediów.
Polski Wojskowy Cmentarz w Charkowie został uroczyście otwarty i poświęcony 17 czerwca 2000 r. w obecności Prezesa Rady Ministrów Pana Jerzego Buzka i Premiera Ukrainy Pana Wiktora Juszczenkę.

Teren Cmentarza (wg. projektu: Zdzisława Pidka, Andrzeja Sołygi, oraz Wacława i Jacka Synakiewiczów) ma kształt nieregularnego czworoboku o pow. 2,3 ha. Główne jego elementy to: 75 grobów zbiorowych: 15 polskich, 60 obywateli sowieckiej Ukrainy, z żeliwnymi krzyżami katolickimi i prawosławnymi , „czarna droga”, aleja główna łącząca oba zespoły (polski i ukraiński. Po obu stronach aleji znajdują się tabliczki epatifalijne z nazwiskami zamordowanych.

Posród tych nazwisk znalazłem imiona naszych Kuzynów: Albina, Andrzeja, Bolesława, Mikołaja, Wacława i Stefana…..

 

 

Odznaczenie medalem PRO MEMORIA

14 września br., w warszawskim Domu Polonii, p.o. Kierownika Urzędu ds.Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Ciechanowski odznaczył grupę osób medalem PRO MEMORIA.

Oto lista odznaczonych: Halina Bonik, Halina Dedejczyk-Macielińska, Józef Górny, Halina Kierska, Eugeniusz Ładny, Mastalska-Chwiejczak, Tomasz Porowski, Stanisław Senkowski, Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko, Bożena Słupska-Kartaczowska, Sergiusz Sobolew, Kazimierz Stocki, Włodzimierz Kaucz, Jerzy Juszkiewicz, Włodzimierz Rodziewicz, Maria Gugała i Włodzimierz Pepol.